Artykuły

Jaką nawigację kupić?

Robi się ciemno, na drodze straszny ruch, nie ma nawet gdzie zjechać na pobocze. Zmęczenie zaczyna wygrywać, a do tego trzeba jeszcze śledzić miniaturowe szlaczki na mapie.

Nagle zapatrzeni w kartki wypatrując najbliższy zjazd, zbaczamy z trasy i cudem unikamy wypadku. To nie scenariusz fikcyjnego thrillera tylko rzeczywistość jednoczesnego śledzenia mapy i prowadzenia samochodu. Łatwo tego uniknąć, wystarczy zaopatrzyć się nawigację satelitarną. A jest w czym wybierać. Wystarczy wyszczególnić nasze preferencje

Jaki jest nasz styl podróżowania?
W zależności od tego jak często lub jak daleko podróżujemy, będziemy potrzebować odpowiednio zasobnej pamięciowo nawigacji. Wynika to z korelacji pojemności RAM do ilości wgranych map. Mianowicie im więcej podróżujemy, tym więcej potrzebujemy wgranych map, a tym samym więcej pamięci w nawigacji do ich pomieszczenia. Nie opłaca się bowiem instalacja jednej ogromnej mapy, np. na terytorium całej Europy, ponieważ jej dokładność będzie zostawiała wiele do życzenia (zwłaszcza na Polskich bezdrożach).

Obecnie na rynku nośniki o największej (przy zachowaniu realnej ceny) pojemności 4GB o 128 MB RAM dostarczają między innymi firmy Manta oraz Tom Tom.

Jakiej dokładności oczekujemy od nawigacji?
Dokładność jest czynnikiem warunkowanym nie tylko poprzez jakość zainstalowanych map, ale także przez ilość satelitów, z którymi łączy się nasz odbiornik. Średnio jest to 12 satelitów(nawigacje 12-kanałowe), chodź dostępne są na rynku nawigacje łączące się z 20 satelitami(nawigacje 20-kanałowe). Ta właściwość urządzenia zależy bezpośrednio od jakości modułu GPS nawigacji. Im lepszy moduł, tym z większą ilością satelitów jesteśmy się w stanie połączyć, a przez to uzyskujemy lepszą dokładność odczytu lokalizacji oraz innych parametrów jazdy, takich jak prędkość.

W praktyce (przynajmniej obecnie) nawigacja nigdy nie połączy się z 20 satelitami naraz, jednakowoż warto zainwestować w taką technologię, gdyż może ona zaprocentować w przyszłości. Na rynku polskim producentem wiodącym w konstrukcji nawigacji 20-kanałowych jest TRAK Electronics Polska.

Jak duży ekran potrzebujemy?
Niezależnie od stanu naszego wzroku, w miarę możliwości powinniśmy decydować się na nawigacje o jak największej przekątnej ekranu. Pozwoli nam to na szybkie oraz dokładne odczytywanie informacji z urządzenia. Jest to niezwykle kluczowe w sytuacji, gdy mamy tylko sekundy, aby oderwać wzrok od jezdni. Mimo to zalecamy, by za każdym razem zjeżdżać na pobocze celem sprawdzenia trasy.

Należy jednak osiągnąć kompromis wielkości ekranu do pola widzenia – nawigacja nie może zasłaniać zbyt mocno pola widzenia kierowcy. Z tego powodu do standardowych samochodów osobowych zaleca się nawigacje o przekątnej ekranu 5 cali. Jeśli jednak dysponujemy większym pojazdem, możemy sobie pozwolić na szerszy ekran, np. siedmio calowe nawigacje firmy NavRoad.

Czy potrzebujemy dodatkowych funkcji w naszej nawigacji?
Postęp w technologii minimalizacji pozwala obecnie na umieszczanie coraz to nowych, dodatkowych opcji do urządzeń początkowo niezaprojektowanych do tych celów. Nikogo nie dziwi już widok zegarka z kompasem, latarką, modułem GPS itd., Czemu zatem nie skorzystać z możliwości i w wolnej chwili nie obejrzeć filmu, czy też nie poprzeglądać zdjęć na naszej nowej nawigacji samochodowej? Gadżetomaniakom polecamy firmę Garmin.

oprac. Jakub Zarazik, fot. wikipedia