Artykuły

Gdzie wyjechać w tym roku na weekend majowy?

Długi weekend majowy to doskonały moment na wypoczynek pomiędzy Świętami Wielkanocy i przerwą wakacyjną.

Pierwszy maja wypada w tym roku we wtorek. Dlatego już teraz warto postarać się o urlop również we czwartek, by móc wykorzystać dni wolne na nieco dłuższą wyprawę. A możliwości na spędzenie długiego weekendu majowego jest wiele, więc warto zacząć je planować już teraz.

Dokąd wybrać się na majówkę 2012? Oto kilka naszych propozycji.

Weekend majowy w górach

Gór w Polsce nie brakuje, ale numerem jeden wciąż jest nasze największe pasmo górskie – Tatry. Niesłabnąca popularność Tatr tkwi w ich naturalnym uroku, który każdego roku przyciąga coraz więcej turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Każdy, kto był kiedyś w Tatrach wie, że jest to miejsce, do którego pragnie się powrócić. To jedno z tych miejsc, które za każdym razem zachwycają równie mocno, zawsze pozwalają też odkryć coś nowego. Dlatego jeśli planujemy spędzić długi weekend majowy w górach, warto przyjechać właśnie tutaj.

Alpejskie krajobrazy Tatrzańskiego Parku Narodowego, panoramy widoczne z Kasprowego Wierchu czy Giewontu zapierają dech w piersiach niezależnie od pory roku. W okresie wiosennym Tatry to doskonałe miejsce nie tylko na piesze wędrówki, lecz także na wycieczki rowerowe i wspinaczkę – niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zanurzone pomiędzy górami jeziora, z Morskim Okiem na czele, niezwykłe jaskinie Doliny Kościeliskiej, piękne wodospady na szlaku prowadzącym do Doliny Pięciu Stawów – wszystko to składa się na niepowtarzalne widoki, których nie znajdziemy w żadnych innych górach w Europie. Po długiej wędrówce warto odpocząć w którejś z knajpek na Krupówkach, które oferują niezliczoną ilość klimatycznych lokali z tradycyjnym góralskim jedzeniem, folkową muzyką i ciekawym wnętrzem, urządzonym w alpejskim stylu.

W Tatrach nie zabraknie atrakcji i rozrywek, jednak dla osób spragnionych przede wszystkim ciszy i spokoju doskonałą alternatywą będą Bieszczady. Bieszczadzkie połoniny, mimo swojego niekwestionowanego uroku, wciąż jeszcze nie zostały wchłonięte przez wielki przemysł turystyczny. Malownicze pasma łąk, położone bezpośrednio na masywnych górskich grzbietach, otoczone lasami bukowymi, to najbardziej charakterystyczny element tamtejszego krajobrazu. Od początku maja Bieszczady mają do zaoferowania znacznie więcej niż piesze wędrówki – miłośnicy żeglugi mogą wypożyczyć sprzęt na Jeziorze Solińskim, ciekawą atrakcją mogą być również wycieczki konne oraz przejazd kolejką wąskotorową, z której otwartych wagonów można podziwiać piękny górski krajobraz.

Bieszczady przez wieki były zamieszkiwane przez różne grupy etniczne, co pozostawiło po sobie ślady między innymi w postaci zabytkowych świątyń różnych wyznań. Aby przyjrzeć się bliżej burzliwej historii Bieszczad można odwiedzić Muzeum Historyczne w Solinie, kościół i synagogę w Lesku czy też skansen w Sanoku, jednak czasem warto po prostu zapuścić się w swojej wędrówce nieco dalej, w dzikie niezdeptane ostępy. Nie ma bowiem nic lepszego niż samodzielne odkrywanie na szlaku drewnianych cerkwi, czy też pozostałości starych cmentarzy, częściowo pochłoniętych przez naturę, ukrytych gdzieś na okolicznych polach i łąkach.

Majówka nad morzem

Jeśli góry nam nie odpowiadają i wolimy spędzić długi weekend majowy nad morzem, jednym z miejsc, które na pewno warto odwiedzić jest Świnoujście. Jest ono ostatnio tak popularne, że może nie być łatwo znaleźć tu zakwaterowanie w sezonie wakacyjnym, dlatego warto wykorzystać majówkę, żeby tam pojechać. To miasto położone na wyspach od pewnego czasu zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce w rankingach najlepszych miejscowości nadmorskich, a tutejsze kąpielisko na wyspie Uznam od kilku lat cieszy się wyróżnieniem Błękitnej Flagi. Znajduje się tu nie tylko jeden z najważniejszych polskich portów, lecz także uzdrowisko. Na wielbicieli relaksu w Świnoujściu czekają jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce, miłośnicy przyrody natomiast z pewnością będą pod wrażeniem fauny i flory Wolińskiego Parku Narodowego.

Niewielka odległość od granicy niemieckiej daje możliwość zorganizowania wypadu do kraju sąsiadów – od czterech lat już bez konieczności zatrzymywania się na przejściu granicznym. Ponadto uważa się, że to właśnie w okolicach Świnoujścia Morze Bałtyckie jest najcieplejsze.

Tym, którzy chcą odpocząć od turystycznego zgiełku z pewnością spodobają się Dębki – mniej znana, kaszubska miejscowość rybacka, w której wciąż można odnaleźć ciszę i spokój, zwłaszcza w okresie wiosennym. Plaża w Dębkach jest duża i czysta, otoczona pięknymi lasami sosnowymi i łąkami. To niewielka miejscowość, zamieszkana zaledwie przez kilkudziesięciu mieszkańców. Dużym walorem Dębek jest ich położenie – znajdują się tuż przy ujściu Piaśnicy do Morza Bałtyckiego. Jest tutaj również plaża specjalnie przeznaczona dla naturystów.

Dębki dopiero niedawno stały się popularne, więc wciąż są w fazie rozwoju – każdego roku przybywa tutaj ośrodków wypoczynkowych i turystycznych atrakcji. Tutejsze kąpieliska stanowią doskonałą alternatywę dla zaludnionych plaż większych kurortów. Jeśli zależy nam na wypoczynku od wielkomiejskiego hałasu, Dębki będą miejscem odpowiednim. Nie oznacza to jednak, że zabraknie tu rozrywek – oprócz pięknego krajobrazu, któremu specyficznego klimatu dodają rozsiane gdzieniegdzie stare drewniane chałupy rybackie, Dębki posiadają ciekawą ofertę barów i restauracji, a młodzi ludzie wieczorami chętnie urządzają na tutejszej plaży ogniska i imprezy.

Długi weekend na Mazurach

O Mazurach w minionym roku mówiło się wiele. A to za sprawą międzynarodowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury, w którym nasza Kraina Tysiąca Jezior znalazła się w pierwszej czternastce najpiękniejszych miejsc na Świecie, obok Amazonki czy Kilimandżaro. Jednocześnie otrzymała tytuł najpiękniejszego regionu w Europie.

Długi weekend majowy na Mazurach jest gwarancją aktywnego wypoczynku w otoczeniu najpiękniejszych pomników przyrody. Mazury to doskonałe miejsce dla tych, którzy kochają różnego rodzaju sporty wodne, jazdę konną, długie spacery po lesie i bliski kontakt z naturą. To prawdziwy raj dla żeglarzy, dla których wypożyczalni jachtów i sprzętu wodnego jest tu pod dostatkiem. Należy jednak pamiętać, że wiele jezior znajduje się w strefie ciszy, co oznacza, że nie można się po nich przemieszczać łodziami motorowymi.

Jedną z największych atrakcji Mazur stanowią również spływy kajakowe, dla których jednym z najpopularniejszych szlaków jest rzeka Krutynia, przebiegająca przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Tutaj znajdują się nie tylko największe i najgłębsze jeziora w Polsce, lecz także słynna Dolina Rospudy, którą ekologowie 3 lata temu obronili przed zniszczeniem.

Mazury to jednak nie tylko Zielone Płuca Polski, największe w naszym kraju skupisko jezior i wymarzone miejsce dla żeglarzy. Także miłośnicy historii i architektury znajdą tu dla siebie wiele interesujących atrakcji. To przecież na Mazurach wojska Władysława Jagiełły pokonały rycerzy Zakonu Krzyżackiego, wpisując Grunwald na listę jednego z najważniejszych miejsc w Polskiej historii. Tutaj znajduje się XIX-wieczny Kanał Elbląski oraz ruiny dawnej kwatery Hitlera, tzw. Wilczy Szaniec. Zabytkowa architektura Pojezierza to jednak przede wszystkim budowle pochodzące z czasów średniowiecza. Z istotnych obiektów sakralnych warto wspomnieć chociażby zespół katedralny we Fromborku, cerkiew prawosławną i Klasztor Starowierców w Wojnowie czy też barokowe Sanktuarium w Świętej Lipce, które od XV wieku aż po dzień dzisiejszy stanowi ważne miejsce pielgrzymek.

oprac. Paulina Matuszewska