Artykuły

Gdzie na weekend - Krościenko

Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie pozostając nieco na uboczu turystycznych tras, gdzie gwarno i tłoczno.

Jeśli jednak ktoś nie przepada za przemierzaniem górskich szlaków, niech nie skreśla Krościenka z listy turystycznych celów, bowiem tereny wokół tego malowniczo położonego miasteczka obfitują we wspaniałe zabytki kultury.

Na miejscu...

Krościenko nad Dunajcem to niewielka miejscowość położona w pobliżu Szczawnicy, któremu prawa miejskie nadał sam Kazimierz Wielki w 1348 roku. Choć przez wiele lat miejscowość stanowiła ze Szczawnicą jeden kompleks miejski, to od 1982 roku oba uzdrowiska funkcjonują samodzielnie. Największą atrakcją Krościenka jest niewielki rynek, przy którym wznosi się kościół Wszystkich Świętych. Choć obecnie można dostrzec w budowli różne style architektoniczne, to uznaje się ją przede wszystkim za przykład gotyckiej sztuki sakralnej. Najcenniejszymi zabytkami znajdującymi się we wnętrz kościoła są gotyckie polichromie ścienne z XIV wieku oraz kamienna chrzcielnica z XV wieku. Do zabytków sakralnych należą także kapliczki: kaplica Świętego Rocha, kaplica Przemienienia Pańskiego, kapliczka św. Kingi.

W Krościenku znajduje się także końcowa stacja spływu tratwami na Dunajcu oraz początek szlaków biegnących w Gorce, Beskidy i Pieniny. Do szczególnych atrakcji należy położony tuż nad Krościenkiem Zamek Pieniński, a właściwie jego ruiny, które udostępnione są do zwiedzania. Pierwotna warownia była idealnie wkomponowana w wapienne skały i posiadała charakter wybitnie obronny, co z resztą było głównym powodem jej budowy. Według przekazów, schronienia miał tu szukać Bolesław Wstydliwy wraz ze św. Kingą przed najazdem tatarskim. Warownia przestała pełnić swoje funkcje na przełomie XIV i XV wieku, jednak powody jej zniszczenia nie są do końca znane. Oczywiście brak pewnych źródeł na temat tej budowli powoduje, że obecnie z tym miejscem wiąże się wiele legend, a poszukiwacze skarbów nadal szukają cennych łupów.

Krościenko jest także dobrym punktem wypadowym na nieco dalsze wycieczki np. na Słowację do Czerwonego Klasztoru, zamku w Niedzicy, tamę w Czorsztynie czy na szlak sakralnego budownictwa drewnianego, z których wyjątkowo cennym zabytkiem jest kościół w Dębnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednak w góry...

Pieniny nie należą do wysokich pasm górskich, dlatego też są idealne na przyjemne wycieczki. Z Krościenka bez problemu dotrzemy na Trzy Korony, skąd roztacza się wspaniała panorama na Tatry oraz przełom Dunajca. Warto w tym celu wejść na platformę widokową. Dalej niebieskim szlakiem możemy dotrzeć do Czorsztyna, lub jeśli będziemy kierować się na wschód – do Szczawnicy. Niebieski szlak w kierunku tego popularnego uzdrowiska jest popularny ze względu na wiele punktów widokowych na jego trasie. Do najlepszych należą szczyt Czertezik oraz platforma widokowa na Sokolicy.

Z Krościenka czerwonym szlakiem dotrzemy również na jeden ze szczytów Gorców – Lubań. Właściwie pasmo ma dwa najwyższe szczyty do których należą wymieniony już Lubań oraz Groń Średni, między którymi rozciąga się polana zwana Wierch Lubania. Właśnie stąd rozpościera się wspaniała panorama na Tatry, a schronienie znajdą tu wszyscy w Studenckiej Bazie Namiotowej. Na południowych obrzeżach polany znajdują się ruiny dawnego schroniska turystycznego.

Główny Szlak Beskidzki prowadzi z Krościenka w stronę Przehyby i Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Rejon tego pasma górskiego jest jednym z najważniejszych rejonów uzdrowiskowych w Polsce z Krynicą i Piwniczną na czele. Czerwonym szlakiem łatwo dotrzemy do schroniska na Przehybie, skąd roztacza się panorama na Pieniny, Tatry oraz Kotlinę Sądecką.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons