Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce

Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce

Wakacje to ten czas, kiedy często podróżujemy, nie tylko w celach turystycznych. Każdego roku w tym okresie niezwykle popularne są pielgrzymki do licznych miejsc kultu religijnego w Polsce. Jest ich bardzo wiele. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem? O tym poniższy artykuł.

Na wstępie warto podkreślić, że pielgrzymki w Polsce organizowane są praktycznie przez cały rok. Są one zazwyczaj autokarowe, chociaż zdarzają się też piesze. Mowa tu oczywiście o Częstochowie, do której w okresie wakacji zmierzają pielgrzymi z całej Polski. Starsi, młodsi, niepełnosprawni - wybiera się każdy, by dziękować i modlić się. 


Nie da się ukryć, że najwięcej pielgrzymek odbywa się w sezonie letnim, kiedy to sprzyja aura i można zgromadzić liczne rzesze wiernych na świeżym powietrzu. W tym roku do pielgrzymek na taką skalę, jaką mieliśmy do tej pory, zapewne nie dojdzie. A to wszystko na skutek pandemii koronawirusa, która spowodowała liczne ograniczenia w gromadzeniu się sporej liczby osób. Najbardziej znanym miejscem kultu religijnego w Polsce jest bez wątpienia Jasna Góra w Częstochowie. Ale to nie jedyne miejsce i sanktuarium, do którego pielgrzymują osoby z całej Polski. Gdzie się wybrać na wakacyjną pielgrzymkę? Sprawdźmy.


Dokąd pielgrzymujemy w okresie letnim?


Miejsc pielgrzymek jest bardzo dużo. Praktycznie każda większa miejscowość posiada sanktuarium i miejsce szczególne, do którego pielgrzymują liczne rzesze wiernych. W naszym artykule przedstawimy 7 najpopularniejszych miejsc, cieszących się  największym zainteresowaniem.



Jasna Góra w Częstochowie


To miejsce, które każdy polski katolik choć raz w swoim życiu powinien odwiedzić. To miejsce szczególne, do którego pielgrzymki odbywają się przez cały rok. Jednak to w okresie wakacji ma miejsce ta najbardziej znana, piesza pielgrzymka. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, bo o nim mowa to najsłynniejszy ośrodek kultu Maryjnego w Polsce. Warto podkreślić, że każdego dnia można tu spotkać tłumy pielgrzymów, gromadzących się w gotyckiej kaplicy przy klasztorze Ojców Paulinów. To co najcenniejsze w tym miejscu to bez wątpienia cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przy tym obrazie modlili się liczni królowie i książęta, a obecnie prawie każdy Polak. Warto również podkreślić, że samo sanktuarium w Częstochowie to jeden z najcenniejszych polskich zabytków. W czasie Potopu szwedzkiego klasztor był oblegany przez wojska szwedzkie, ale ostatecznie przetrwał te ciężkie czasy.


Sprawdź propozycje noclegów w Częstochowie


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy


To kolejne z wyjątkowych miejsc, znajdujących się w Wąwolnicy w województwie lubelskim. Znajduje się Bazylika św. Wojciecha oraz Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Piesze pielgrzymki odbywają się tu co roku we wrześniu. To bez wątpienia miejsce o bogatej historii. Zachowane prezbiterium starego gotyckiego kościoła z XIV wieku stanowi obecnie kaplicę Matki Boskiej Kębelskiej, gdzie znajduje się gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiona tu w 1700 roku z pobliskiego Kębła. Warto podkreślić, że została ona koronowana we wrześniu 1978 roku diademami papieskimi. W związku z tym była to ostatnia koronacja maryjna w Polsce przed pontyfikatem Jana Pawła II. Wąwolnica jest miejscem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów z całej Polski.


Już dziś zarezerwuj nocleg w Wąwolnicy

 

 

 


Pielgrzymka do Lichenia


To kolejne, obok Jasnej Góry, bardziej znane polskie sanktuarium. Znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Znajdująca się tu świątynia jest największa w Polsce, a ósma w Europie i dwunasta na świecie. Do Lichenia każdego roku przyjeżdżają głównie pielgrzymki autokarowe. Łącznie w uroczystościach religijnych może tu uczestniczyć aż 250 tysięcy wiernych, co z pewnością robi wrażenie. Ciekawostką jest z pewnością również fakt, że wewnątrz świątyni znajdują się największe organy w Polsce. Miejsce to, podobnie, jak wcześniej wymienione, również posiada niezwykłą historię. Jest ona związana z osobą Tomasza Kłossowskiego - polskiego żołnierza, któremu ciężko rannemu w 1813 roku podczas modlitwy ukazała się Matka Boża, która obiecała, że go uratuje. Poprosiła go jednak o to, by zaniósł on jej obraz w rodzinne strony. Od tamtego czasu Licheń Stary jest popularnym miejscem kultu religijnego.


Oto propozycje noclegów w Licheniu Starym

 

 

 


Krzeptówki w Zakopanem


Każdy, kto choć raz był w Zakopanem, z pewnością zna to miejsce. To najpopularniejsza świątynia w Tatrach, będąca jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Powstała ona jako swego rodzaju wotum wdzięczności za ocalenie życia papieżowi Janowi Pawłowi II. Przez mieszkańców Zakopanego nazywane jest Wzgórzem Fatimskim, bądź Fatimą Zakopiańską. Pielgrzymują tu osoby, z całej Polski, nie tylko najbliższych regionów. To miejsce wyjątkowe, ściśle związane z osobą Jana Pawła II, którego obrazy możemy znaleźć wewnątrz świątyni. W środku znajduje się również figurka Maryi, która została ofiarowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i koronowana przez papieża Polaka. Będąc w Zakopanem, warto odwiedzić to miejsce.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zakopanem


Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach


To kolejne ze znanych w Polsce miejsc kultu religijnego. Jest ono związane bezpośrednio z obecnością Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które w tym miejscu pojawiły się w 1889 roku. W 1891 roku powstał tu neogotycki zespół klasztorny z kaplicą oraz zakład dla dziewcząt i kobiet, potrzebujących moralnego wsparcia. Pielgrzymki w to miejsce odbywają się przez cały rok, nie tylko latem. To, co bez wątpienia wyróżnia to miejsce to okazała Bazylika Bożego Miłosierdzia, wzniesiona w latach 1999-2002. Jest ona w stanie pomieścić nawet 5 tysięcy wiernych. Charakterystycznym elementem tego sanktuarium jest obraz, przedstawiający wizerunek Zbawiciela, który ukazał się św. Faustynie Kowalskiej. Obraz ten zasłynął licznymi łaskami, przez co można uznać go za cudowny.


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Krakowie

 

 

 


Góra Świętej Anny


To kolejne miejsce szczególne. W miejscowym sanktuarium znajduje się 52-centymetrowa figurka patronki, która to według legend była matką Maryi. Cudowna rzeźba powstała około 1480 roku, zawiera również relikwie. Najbardziej charakterystyczna jest tu bez wątpienia świątyni, znajdująca się na Górze Świętej Anny. Została wzniesiona pod koniec XV wieku z fundacji Mikołaja i Krzysztofa Strzałów. Przebudowa obecnej świątyni miała miejsce w 1665 roku, a następnie w XVIII wieku. Każdego roku odbywają się tu pielgrzymki wiernych z całej Polski. Miejsce to słynie nie tylko ze wspaniałego sanktuarium. Warto podkreślić, że w maju 1921 roku powstańcy śląscy stoczyli tam zaciekłą pięciodniową bitwę z oddziałami niemieckiego Freikorpsu. Miało to miejsce podczas III powstania śląskiego. Jeśli przebywamy w województwie opolskim, warto odwiedzić to miejsce.


Sprawdź propozycje noclegów w Świętej Annie

 


Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej


Podróżując po najbardziej świętych miejscach w Polsce, nie sposób jest pominąć tego, które znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej. To jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego - łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Najważniejszym elementem sanktuarium jest bez wątpienia obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Ideą przewodnią tego miejsca jest z kolei odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa. Podobnie, jak wcześniej wspomniane miejsca również i tu podkreślić należy niezwykła historię tego miejsca, sięgającą XVII wieku. Jest to miejsce szczególne, chętnie odwiedzane przez pielgrzymów. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że w 2019 roku odwiedziło je blisko 2 miliony pielgrzymów z całej Polski.


Znajdź dla siebie nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej


Oczywiście wspomniane wyżej miejsca to tylko przykłady najbardziej świętych miejsc w Polsce. Oprócz nich, warto również wybrać się na pielgrzymkę m.in. do Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego w Łysej Górze, Góry Krzyży w Grabarce, Kalwarii Pacławskiej, bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, czy też Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie.


Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!