Artykuły

Gdzie na pielgrzymkę, czyli miejsca święte w Polsce

W Polsce znajduje się znaczna część największych ośrodków pielgrzymkowych Europy.

Zawdzięczamy to z jednej strony chrześcijańskiej tradycji, z drugiej głęboko religijnemu społeczeństwu. Latem w trasę wyruszają setki pieszych pielgrzymek, przemierzając niekiedy setki kilometrów. Dokąd zmierzają pątnicy? Jakie są największe i najpopularniejsze miejsca święte w Polsce?

Polska pielgrzymkami stoi
W naszym kraju znajduje się ponad 200 sanktuariów. Są to głównie ośrodki maryjne, poświęcone Chrystusowi bądź świętym. Każde ma cudowny obraz (Święta Lipka, Gietrzwałd), figurkę (Skępe; figurka w Gidlach ma zaledwie 9 cm wysokości!), źródełko z uzdrawiającą wodą (Krasnobród) czy relikwie. Osobną kategorią ośrodków pielgrzymkowych są kalwarie – zespoły kościołów i kaplic odwzorowujące drogę krzyżową z Jerozolimy.

Częstochowa
Częstochowa to duchowa stolica Polski. Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze przyciąga rokrocznie kilka milionów pielgrzymów z Polski i całego świata. Tym samym jest największym polskim ośrodkiem pielgrzymkowym i jednym z największych światowych ośrodków kultu maryjnego. Centralnym punktem Jasnej Góry jest bowiem cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Czarną Madonną. Sanktuarium to swoiste miasto w mieście – pielgrzymi mogą wypocząć, zjeść i znaleźć nocleg nie opuszczając nawet kompleksu Jasnej Góry. Sama Częstochowa jest też świetną bazą wypadową w Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Licheń
W połowie XIX wieku w niewielkiej wielkopolskiej wsi pewnemu pasterzowi kilkakrotnie objawiła się Matka Boska. Choć Kościół nigdy ich oficjalnie nie uznał, do Lichenia zaczęło przybywać coraz więcej pielgrzymów. Jeszcze do niedawna znajdował się tu stosunkowo niewielki kościół i kamienna golgota. W 2004 roku oddano do użytku monumentalną Bazylikę Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, która jest największą w Polsce i ósmą w Europie świątynią.

Łagiewniki
Kraków i niedalekie Wadowice kojarzone są przede wszystkim z papieżem Janem Pawłem II. W jednym krakowskich klasztorów żyła jednak św. Faustyna Kowalska, która po serii wizji zainicjowała namalowanie słynącego łaskami obrazu Jezusa Miłosiernego. Po śmierci Faustyny do jej grobu i obrazu zaczęli pielgrzymować wierni. Wówczas jeszcze kardynał Wojtyła podniósł Łagiewniki do rangi sanktuarium, a dziś znajduje się tu imponujących rozmiarów Kościół Bożego Miłosierdzia z wieżą widokową, z której rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Krakowa.

Kalwaria Zebrzydowska
Położona w województwie małopolskim Kalwaria Zebrzydowska słynie ze swego sanktuarium pasyjno-maryjnego. Wzdłuż dwóch dróżek długości 5 km usytuowane są 42 kaplice i kościoły, a cały kompleks został w 1999 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W sanktuarium znajduje się również cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Święta Lipka
Położona w województwie warmińsko-mazurskim Święta Lipka jest jednym z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. W miejscowej bazylice znajduje się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem i bogato zdobione organy. Kompleks jest jednocześnie jednym z najważniejszych barokowych zabytków północnej Polski.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia