Gdzie na narty w Polsce?

Gdzie na narty w Polsce?

Ferie zimowe są w pełni, ale wiele osób nadal zastanawia się, gdzie pojechać na narty? W naszym artykule podpowiadamy, które wyciągi wybrać, by cieszyć się białym szaleństwem.

Z zimą w ostatnich latach bywa różnie. Grudzień zaskakuje albo wiosenną aurą, albo opadami śniegu przed świętami. Narciarze mogą czuć się niepewnie również w miesiącach typowo zimowych, bo i tu mogą zdarzyć się niespodzianki. Jeśli brakuje świeżego, naturalnego śniegu, to obecnie nie stanowi to żadnego problemu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, stacje narciarskie są w stanie wyprodukować sztuczny śnieg niemalże wszędzie.

 

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego?

 

Przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu zarówno siebie, jak i sprzętu do naszego szusowania po stokach. Warto odpowiednio wcześniej przygotować mięśnie – poprzez bieganie, najprostsze ćwiczenia czy jazdę na rowerze. Zminimalizuje to ryzyko odniesienia kontuzji na stoku. Tego typu aktywność stanowi duże obciążenie dla naszego organizmu, dlatego warto o tym pamiętać.

 

Duże znaczenie ma również odpowiednie przygotowanie sprzętu - serwis nart, stosowne smary to gwarancja udanego białego szaleństwa. Koniecznie trzeba sprawdzić również stan naszej odzieży narciarskiej, zobaczyć, czy jest nieprzetarta lub za mała.

 

Jeśli już przygotujemy się mentalnie i duchowo do rozpoczęcia sezonu, warto wybrać odpowiednie miejsce, w którym będziemy mogli pojeździć.

 


fot. Ri_Ya, Pixabay.com CC0

 

Gdzie wybrać się na narty w Polsce?

 

Możliwości jest naprawdę wiele. W prawie każdym polskim województwie funkcjonuje wyciąg narciarski, który pozwoli nam na odrobinę szaleństwa. Warto wziąć pod uwagę nasz stopień zaawansowania i umiejętności. Jeśli jesteśmy wytrawnymi narciarzami, warto wybrać najpopularniejsze stoki narciarskie, znajdujące się w Małopolsce, na Dolnym i Górnym Śląsku, czy chociażby w Bieszczadach.

 

Nie oznacza to jednak, że początkujący narciarze nie znajdą tu niczego dla siebie. Wręcz przeciwnie – prawie każdy stok posiada trasy dla początkujących, jak i szkółki, w których można doskonalić nasze umiejętności narciarskie. Daleko nam co prawda do stoków w Alpach, ale ostatnie lata pokazały, że polskie wyciągi cieszą się również dużym zainteresowaniem i są naprawdę na bardzo dobrym poziomie.

 

 

Gdzie wybrać się na narty w Małopolsce?

 

Przed nami region najchętniej wybierany na narty. Nie ma co się temu dziwić, bo samych wyciągów i tras narciarskich jest tu naprawdę sporo. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o sam wypoczynek. Miejscowości zachęcają atrakcjami, wspaniałym klimatem i wspaniałym widokiem gór w śnieżnej chacie.

 

Jeśli mamy zamiar pojeździć na nartach, to koniecznie warto jest się wybrać do:

 

 

To bez wątpienia największa stacja narciarska na Podhalu i jedna z najlepszych stacji w Polsce. Każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Ma nowoczesną infrastrukturę i ponad 14 km świetnie przygotowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Wyciąg oświetlony, więc można tu bez problemu jeździć od świtu aż do późnych godzin nocnych.

 

 

Zakopane jest pełne świetnie przygotowanych stoków narciarskich. Jednym z nich jest Harenda – szczególnie polecana dla doświadczonych narciarzy. Wyciąg oświetlony, ratrakowany, posiadający kolejkę krzesełkową oraz cztery wyciągi orczykowe i jeden taśmowy.

 

 

Miejsce przeznaczone dla małych i dużych – szczególnie polecane całym rodzinom. Do dyspozycji narciarzy oddano sześć wyciągów i siedem tras. Stopień trudności umiarkowanie trudny, dlatego każdy powinien czerpać przyjemność z szusowania w tym miejscu. Stoki są oświetlone i ratrakowane.

 

 

To równie popularny ośrodek narciarski, w skład którego wchodzi 8 tras narciarskich i 11 wyciągów. Każda narciarska forma aktywności ma zastosowanie właśnie w tym miejscu – można tu spotkać narciarzy zjazdowych, biegowych oraz snowboardzistów.

 

 

To stok narciarski znajdujący się najbliżej Krakowa. Jest oświetlony, o poziomie średnio-trudnym. Charakteryzuje się jednolitym pochyleniem na całej długości trasy, dzięki czemu jest idealnym miejscem, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących narciarzy.

 

Planując wyjazd na narty, najlepiej wybrać wypoczynek blisko stoku. Dzięki temu nie musisz martwić się o dojazdy. Sprawdź noclegi w Małopolsce, które zlokalizowane są blisko wyciągów:
Wajdówka

Wajdówka

Zakopane, ul. Drogana Szymaszkową

Apartamenty Zakopane
Nosal Apartment

Nosal Apartment

Zakopane, ul. Oswalda Balzera

Apartamenty Zakopane
Pokoje u Galicy

Pokoje u Galicy

Murzasichle, ul. Małe Ciche

Kwatery i pokoje Murzasichle 9.5

 

Gdzie się wybrać na narty w Bieszczadach?

 

Chyba nie ma osoby, która nie marzy o wyjeździe w Bieszczady. W sezonie zimowym region ten cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród narciarzy. Panują tu wspaniałe warunki, klimat sprzyja, a stoki też są dobrze przygotowane.

 

W Bieszczadach warto jest się wybrać do:

 

 

W Ustrzykach Dolnych – popularnym miejscu wypoczynku w Bieszczadach mamy do dyspozycji dwa stoki narciarskie, na których możemy cieszyć się pełnią zimowego szaleństwa. Jednym z nich jest Gromadzyń, oferujący dwa wyciągi: orczykowy przy głównych trasach i mały na odcinku dla początkujących narciarzy. Trasy są sztucznie odśnieżane i oświetlone. Znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska.

 

 

To druga ze stacji, znajdujących się w Ustrzykach Dolnych. Główna trasa mierzy aż 1250 m długości. Znajduje się tu wyciąg krzesełkowy i orczykowy. Stoki są oświetlone i sztucznie odśnieżane. Znajduje się tu również szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.

 

 

To wyciąg narciarski, znajdujący się w pobliżu Leska. Do dyspozycji narciarzy przygotowano dwie trasy: dłuższą i krótszą. Znajduje się tu również snowpark, czy też miejsce do zjazdów na sankach. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.

 

 

To kolejna bieszczadzka propozycja. Narciarze mogą skorzystać z dwóch szerokich tras o długości 1200 m. Na miejscu znajdują się wyciągi orczykowe, sztuczne oświetlenie i wspaniała atmosfera.

 

 

To stok, znajdujący się w Bieszczadach Wysokich w miejscowości Kalnica. Do dyspozycji narciarzy oddano trzy trasy: niebieską (850 m), czerwoną (800 m) i czarną (650 m).

 

Wybierasz się na narty w któreś z wymienionych miejsc? Koniecznie zarezerwuj nocleg w Bieszczadach blisko stoku. To naprawdę wygodne rozwiązanie! Sprawdź wybrane przez nas oferty:

Noclegi Panorama Gromadzyń

Noclegi Panorama Gromadzyń

Ustrzyki Dolne, ul. Bieszczadzka

Apartamenty Ustrzyki Dolne 9.8
Bieszczadzkie Tarasy

Bieszczadzkie Tarasy

Ustrzyki Dolne, ul. Bieszczadzka

Domki Ustrzyki Dolne 10


Gdzie się wybrać na narty na Dolnym Śląsku?

 

Dolny Śląsk to nie tylko wspaniały i bogaty w liczne atrakcje region, ale również doskonale rozwinięte miejsce pod względem warunków do uprawiania narciarstwa. Tu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Trudno jest wybrać jeden konkretny stok, który cieszy się największym zainteresowaniem – z prawie każdego korzysta porównywalna liczba turystów.

 

Jeśli zastanawiasz się, który z nich wybrać, to warto sprawdzić te następujące:

 

  • Wyciąg narciarski Kopa w Karpaczu

 

Miejsce to od lat cieszy się dużym zainteresowaniem narciarzy. W samym Karpaczu znajduje się bardzo duża liczba stoków narciarskich. Chyba najpopularniejszym z nich jest jednak Kopa, która jest 9 pod względem długości stokiem w Polsce. Ma 2300 m, a trasa ciągnie się Kopy praktycznie do samego miasta.

 

 

To zespół nartostrad w Szklarskiej Porębie na stokach Szrenicy i Łabskiego Szczytu. Oferuje 12 km tras z systemem dośnieżania, pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Trasy te mają zróżnicowany stopień trudności, dzięki czemu dostarczą wiele satysfakcji zarówno doświadczonym, jak i początkującym narciarzom.

 

 

To jedna z największych stacji narciarskiej w Polsce. Stanowi idealne miejsce na wypoczynek, jak i doskonalenie umiejętności narciarskich. Znajduje się w malowniczym otoczeniu Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich. Zieleniec Ski Arena to 27 wyciągów i kolejne, na które składa się również 5 nowoczesnych kanap oraz 22 km doskonale przygotowanych tras, które są oświetlone i ratrakowane.

 

 

To nowoczesny ośrodek górski, zlokalizowany u podnóża Czarnej Góry w miejscowości Sienna na Dolnym Śląsku. Ośrodek oferuje łącznie 10 km terenów zjazdowych, co pozwala naprawdę miło spędzić czas na nartach. W skład wyciągu wchodzi 6 wyciągów orczykowych, koleje linowe, 9 tras narciarskich oraz 5 polan narciarskich.

 

 

To prawdziwy raj dla narciarzy. Do dyspozycji oddana została 2,5 km trasa – oświetlona i o zróżnicowanym nachyleniu. Jest ona na bieżąco dośnieżana i przygotowywana tak, by zadowolić najbardziej wybrednych miłośników białego szaleństwa. Do tego wszystkiego super nowoczesna kolej gondolowa i ratrak wyrównujący trasę dwa razy dziennie. Trasa oświetlona.

 

Dolny Śląsk to wspaniałe trasy narciarskie! Przekonaj się sam i wybierz dla siebie nocleg - najlepiej blisko wyciągu. Sprawdź kilka przykładowych ofert:

Pensjonat Jural

Pensjonat Jural

Szklarska Poręba, ul. Turystyczna

Pensjonaty Szklarska Poręba 9.1
Villa Winterpol

Villa Winterpol

Karpacz, ul. Turystyczna

Wille Karpacz

 

Gdzie wybrać się na narty na Śląsku?

 

Śląsk jest pełen atrakcji – narciarstwo jest jedną z nich. Wspaniałe trasy, doskonale rozwinięta baza noclegowa i wspaniały klimat. Chyba nie trzeba już nikogo więcej zachęcać. Tym bardziej, że jest z czego wybierać spośród stoków narciarskich. Najwięcej z nich funkcjonuje w Wiśle, jednak w pozostałych miejscowościach również będziemy mieli możliwość, by oddać się białemu szaleństwu.

 

Warto jest się wybrać do:

 

 

To miejsce, oferujące dwa wyciągi orczykowe o długości 500 i 250 metrów oraz trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym również dla osób początkujących i dzieci. Trasy są dobrze przygotowane – naśnieżane i codziennie ratrakowane.

 

 

Duża Palenica to stok równomiernie nachylony, przeznaczony dla średnio i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów. Trasa zjazdowa ma prawie 1 km długości. Stok jest regularnie ratrakowany, dośnieżany i oświetlony. Działa tutaj również snowpark. Przy stoku znajduje się ponadto szkoła narciarsko-snowboardowa oraz wypożyczalnia. Szczyt Dużej Palenicy położony jest na wysokości 672 m n.p.m.

 

 

Złoty Groń to ośrodek narciarski zlokalizowany w miejscowości Istebna w malowniczej okolicy dorzecza rzeki Olza. Śnieg na stoku utrzymuje się niemal przez cały rok - nawet od listopada do kwietnia. Na wielbicieli sportów zimowych czekają dobrze utrzymane, ratrakowane i bezpieczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności.

 

 

Stacja Narciarska Soszów położona jest w Wiśle. Uznawana jest za jedną z największych stacji narciarskich w Beskidach. Trasy narciarskie o łącznej długości ponad 6 km zapewniają doskonałe warunki do jazdy nawet do końca kwietnia. Wszystkie trasy są bezpiecznie, starannie przygotowane, nasnieżane i ratrakowane. Poziom trudności tras dostosowany jest do szerokiego zakresu umiejętności narciarzy - od dzieci i początkujących do profesjonalnych adeptów narciarstwa.

 

 

Jest to wyciąg orczykowy pojedynczy położony na północnym stoku Starego Gronia z różnicą wzniesień 138 m i zdolnością przewozową 600 osób/godz.. Na bardzo szerokiej przecince leśnej znajduje się trasa zjazdowa o długości 635 m i przeznaczona jest dla narciarzy średnio jeżdżących i zaawansowanych oraz lubiących mocniejsze wrażenia. Przy wyciągu znajduję się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, bar-restauracja serwująca gorące dania i napoje oraz bezpłatny parking. Na stoku możliwa jest jazda o zmroku przy sztucznym oświetleniu. Trasy przygotowane są przez ratrak.

 

A co powiesz na rozpoczęcie sezonu narciarskiego na Śląsku? Sprawdź propozycje noclegów!

Dom Pod Czantorią

Dom Pod Czantorią

Ustroń, ul. Brzozowa

Domki Ustroń 9.6
Dom na Stoku

Dom na Stoku

Istebna, ul. Istebna

Kwatery i pokoje Istebna 9.7


Gdzie na narty w Polsce? Nie tylko w góry!

 

W Polsce jest wiele stoków narciarskich, które funkcjonują w miejscowościach nie mających absolutnie żadnego związku z górami. To doskonała propozycja dla osób, które spędzają ferie i sezon zimowy w swoich miejscach zamieszkania. Miejsca te doskonale sprawdzą się również do nauki, doskonalenia jazdy i nabierania doświadczenia przed wyruszeniem na popularne górskie stoki.

 

Do ciekawych stoków, które znajdują się poza regionami górskimi, należy zaliczyć m.in.:

 

 

Stacja Narciarska Kazimierz mieści się w malowniczej okolicy w Kazimierzu Dolnym. Na terenie stacji funkcjonują cztery wyciągi talerzykowe oraz o cztery trasy zjazdowe o długości: 590 m, 470m, 250 m i 110 m - dla początkujących i niedoświadczonych narciarzy. Trasy są bezpieczne, ratrakowane, regularnie naśnieżane, a wieczorem sztucznie oświetlony.

 

 

Ośrodek narciarski Nartsport zlokalizowany jest w miejscowości Rąblów nieopodal Kazimierza Dolnego. Dla miłośników sportów zimowych przygotowane są cztery profesjonalne, bezpieczne, sztucznie naśnieżane i oświetlane trasy narciarskie, ośla łączka oraz snowpark.

 

 

To popularne i idealne miejsce dla narciarzy ze stolicy. Miejsce znajduje się niemalże w ścisłym centrum, co jest bez wątpienia rzadko spotykane w naszym kraju. Kopiec Szczęśliwicki, na którym znajduje się wyciąg, powstał w latach 50. XX w. z gruzów zniszczonej w trakcie wojny Warszawy. Znajduje się tu łatwa trasa o długości 227 m. Stok jest otwarty przez cały rok – w sezonie letnim można tu jeździć po igielicie. W sezonie zimowym jest sztucznie naśnieżany.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że Bełchatów i okolice słyną z wydobycia węgla brunatnego. Na skutek jego wydobycie powstało sztuczne wzniesienie, na którym obecnie w sezonie zimowym funkcjonuje stok narciarski o długości 760 m. Trasa jest sztucznie naśnieżana i oświetlona, dysponuje też wyciągiem krzesełkowym i dwoma talerzykowymi.

 

 

Kompleks narciarski NARTRAJ mieści się w Chrzanowie IV niedaleko Janowa Lubelskiego oraz Frampola. Narciarski raj zaczął działać w sezonie zimowym 2006/2007. Mieści się on na górze mającej 68-metrową różnicę poziomów. To wzniesienie skierowane na północ o dość ostrym nachyleniu. Udostępnione Gościom trasy zjazdowe są zróżnicowane w ten sposób, aby sprostać wymaganiom wszystkich amatorów białego szaleństwa. Trasy są sztuczne naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardu funkcjonującej przy stoku.

 

 

Warto szykować sprzęt, przygotować się mentalnie i duchowo oraz odliczać dni, bo wkrótce sezon rozpocznie się na dobre. Życzymy wam połamania nart! :)

Następny artykuł Mikrowyprawy - coraz...

Komentarze (1)

2 miesiące temu
Trzeba być na prawdę niewyedukowanym, żeby pominąć województwo świętokrzyskie, w którym jest aż 8 stoków narciarskich ;)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!