Artykuły

Gdzie na kemping nad morze?

Szukając kempingu spełniającego nasze wymagania musimy najpierw odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: namiot (tańszy, większy wybór kempingów, mniejszy komfort zwłaszcza podczas deszczu), czy samochód lub przyczepa kempingowa (wygodniejszy, droższy, łatwość przemieszczania się pomiędzy kempingami).

Pierwsza opcja wiążąca się ze zdecydowanie mniejszymi kosztami. Nawet, jeśli nie posiadamy jeszcze własnego namiotu, kupno jego nie wiąże się z wielkimi wydatkami (ceny dobrych namiotów dwuosobowych zaczynają się od ok. 400 zł).

Natomiast z samochodem jest zupełnie inaczej. Jeśli nie posiadamy własnego campera pozostaje nam wypożyczalnia. Ceny wynajęcia takiego autka wachają się przeciętnie w granicach 300 – 600 zł za dobę, oczywiście jeśli jesteśmy wymagającymi klientami i potrzebujemy dodatkowych wygód cena zdecydowanie wzrasta. Istnieje także możliwość wynajęcia przyczepy już na polu namiotowym, będzie ona wtedy po prostu naszą sypialnią.

Chłapowo
Chłapowo jest miejscowością położoną w pobliżu Władysławowa, do którego bez najmniejszych problemów dojdziemy spacerem (ok. 15 min.). Można powiedzieć, że ta urokliwa kaszubska wioska jest dzielnicą Władysławowa. Mówiąc o tej małej miejscowości warto wspomnieć Augustyna Necla rybaka-pisarza, nazywanego kaszubskim Sienkiewiczem.

Jedną z największych atrakcji tutejszych kempingów jest lokalizacja. Jeśli odpowiednio rozbijemy nasz namiot możemy wychodząc z niego podziwiać widok na morze. Zejścię na plaże znajduje się jakieś 50 m obok wejście na teren pola namiotowego. Atrakcją znajdującą się w pobliżu jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo (ok. 300 m), gdzie możemy skorzystać z sauny, odnowy biologicznej, czy siłowni. Znajdziemy także wypożyczalnie quadów, salon gier oraz dyskotekę.

Przy wjeździe do Chłapowa (od strony Władysławowa) znajdziemy kilka obozowisk, w których możemy się zatrzymać (np. „Lazurowe”, „Horyzont”). Ceny, jakie oferują za pobyt wahają się w granicach 7-11 zł za osobę, dodatkowo musimy wliczyć opłatę za namiot 8-14 zł lub za samochód kempingowy 9-30 zł. Tym, na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru kempingu są pomieszczenia sanitarne, często warto dopłacić 2 zł i mieć dostęp do ciepłej wody. Warto dodać, że możemy zabrać ze sobą swojego pupila, który będzie kosztował nas dodatkowo 3-5 zł za dobę.

Mielno
Jadąc do Mielna nawet bez wcześniejszych rezerwacji możemy być pewni, że uda nam się znaleźć coś dla siebie. Jest to miejscowość, w której na każdym rogu znajdziemy tablice ogłaszające, że znajduje się tu miejsce noclegowe. Obok Morza Bałtyckiego dodatkową atrakcją jest Jezioro Jamno, które umożliwia turystom popływanie wypożyczoną łódką wiosłową, kajakiem, czy też rowem wodnym.

Kilka propozycji kempingowych tego miasta to:

„TIPI CITY” jest przystosowany zarówno dla namiotów jak i przyczep kempingowych. Cena za osobę wynosi 10 zł, jednakże dodatkowo płaci się za prysznic z ciepłą wodą (2 zł). Opłata za samochód kempingowy uzależniona jest od jego gabarytów. Dodatkowo odwiedzający mają możliwość rozpalenia ogniska lub grilla.

„Pod żaglami” proponuje podobne - ceny 10 zł za osobę, wjazd samochodem kempingowym kosztuje 5-8 zł (+6 zł prąd). To pole namiotowe jest położone nad jeziorem, do plaży musimy przespacerować się ok. 1,7 km. Dodatkowymi atrakcjami są boisko do siatkówki oraz mały plac zabaw dla najmłodszych.

„U Doroty” to ośrodek wypoczynkowy, obok którego możliwe jest wynajęcie przestrzeni kempingowej. Miejsce to jest ulokowane 300 m od morza i ok. 500 m od tutejszego jeziora. Udostępniony jest aneks kuchenny oraz możliwość wypożyczenia sprzętów codziennego użytku, takich jak żelazko czy czajnik bezprzewodowy. Także tu zadbano o potrzeby dzieci, tworząc dla nich przestrzeń do zabaw.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikipedia