Artykuły

Dolny Śląsk dla amatorów białego szaleństwa

Rozpościerające się malownicze pasma Sudetów już od wielu lat kuszą amatorów sportów zimowych świetnymi warunkami śniegowymi, bardzo dobrze przygotowanymi trasami o zróżnicowanym poziomie trudności oraz pięknymi krajobrazami.

Sudety położone w regionie Dolnego Śląska to doskonała alternatywa dla osób, które tatrzańskie stoki znają już niemal na pamięć.

Karpacz i Śnieżka

Jedną z najbardziej popularnych miejscowości w tym regionie jest Karpacz, leżący u podnóża Śnieżki, najwyższego szczytu Sudetów. Łańcuchy Karkonoszy, które obejmują granice miasta, to świetne miejsce do pielęgnacji sportowych pasji. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddano wiele tras o każdym stopniu trudności. Karpacz szczególnie upodobali sobie także narciarze biegowi, którzy znajdą tu doskonałe tereny do doskonalenia swoich umiejętności.

Karpacz jest także areną widowiskowych wydarzeń sportowych. Można oglądać zmagania zawodników na naturalnym i lodowym torze saneczkowym lub odwiedzić skocznię narciarską Orlinek, na której wciąż obowiązujący rekord ustanowił Adam Małysz. Po zejściu ze stoku Karpacz zaprasza turystów w historyczne mury cennych zabytków lub zachęca do skosztowania regionalnych specjałów w miejscowych restauracjach.

Szklarska Poręba

Ogromną sławą wśród miłośników białego szaleństwa cieszy się również Szklarska Poręba. Miejscowość otoczona jest Karkonoszami oraz Górami Izerskimi, na zboczach których można z powodzeniem oddawać się szlifowaniu umiejętności narciarskich i snowboardowych. Wśród niekwestionowanych zalet Szklarskiej Poręby należy wyróżnić szerokie trasy, które są dodatkowo naśnieżane na całej swojej długości oraz zmodernizowany system wyciągów, ułatwiający korzystanie z wszystkich możliwości.

Największym ośrodkiem w tej miejscowości jest Ski Arena Szrenica, oddająca do dyspozycji turystów kilka tras, które szczególnie usatysfakcjonują bardziej doświadczonych narciarzy. Jednak osoby stawiające pierwsze kroki na stoku nie muszą się martwić. Na nich również czeka przygotowana nartostrada, na której w komfortowej atmosferze będą odkrywać tajniki jazdy.

Duszniki-Zdrój i Zieleniec

Do chętnie odwiedzanych w regionie miejscowości należy zaliczyć także Duszniki-Zdrój. To niewielkie, ale bardzo urocze miasteczko, obejmuje swym zasięgiem znaczną część Gór Orlickich i Bystrzyckich. Na tym niezwykle malowniczym obszarze odnaleźć można ośrodek Zieleniec, który może poszczycić się wspaniałymi terenami do oddawania się szaleństwom na stoku.

Zieleniec to przede wszystkim gwarancja świetnych warunków śniegowych i znakomicie przygotowanych tras o różnorodnym poziomie trudności. Snowboardzistów ucieszy także znajdujący się w ośrodku snowpark. Zieleniec słynie również z panującego w nim mikroklimatu, bardzo zbliżonego do alpejskiego, który wywołując w organizmie określone procesy, w znacznym stopniu poprawia samopoczucie u osób, przebywających w tym miejscu nawet kilka dni.

Nie ulega wątpliwości, że ośrodki znajdujące się w regionie Dolnego Śląska, cieszą się porównywalną popularnością do swoich tatrzańskich konkurentów. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardu mogą tu z powodzeniem pielęgnować swoje sportowe pasje, na doskonałej jakości stokach i, co chyba ważniejsze, we wspaniałej atmosferze.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons