Artykuły

Dodatkowe środki ostrożności dla kobiet w ciąży udających się w podróż

Każdy ma prawo do wypoczynku, również kobieta w ciąży nie powinna w żaden sposób być go pozbawiona. Niekiedy przecież trudno zaplanować ciążę.

Wiadomość o tym fakcie może przyjść zupełnie nieoczekiwanie. W takiej sytuacji zdarza się czasem, że wakacyjny wyjazd zaplanowany był z dużym wyprzedzeniem, często również została już wykupiona wycieczka w ofercie first minute. Szkoda zmarnować taką szansę, tym bardziej wtedy, gdy przyszła mama czuje się dobrze, a ciąża przebiega prawidłowo.

Jednak każda dalsza podróż, dla kobiety spodziewającej się dziecka, wiąże się ze znacznie podwyższonym ryzykiem wystąpienia różnych komplikacji czy powikłań. Może się zdarzyć, że konieczna będzie konsultacja lekarska bądź też pomoc szpitalna. Nigdy nie należy sugerować się tym, iż dane biuro podróży gwarantuje ubezpieczenie podczas podróży. Obejmuje ono zazwyczaj tylko niewielki zakres ochrony, który dodatkowo ograniczony jest niskimi limitami. Każdy taki przypadek może wiązać się z poważnymi kosztami. Aby uchronić się przed taką ewentualnością, warto w każdym przypadku skorzystać z oferty ubezpieczenia turystycznego, która będzie uwzględniała ciąże kobiety. Dlatego, aby kobieta mogła czuć się bezpiecznie, powinna bezwzględnie posiadać odpowiednie do jej stanu ubezpieczenie turystyczne. Tylko ono zapewni jej należyty komfort psychiczny.

Większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku ubezpieczeń turystycznych posiada w swojej ofercie specjalny pakiet ubezpieczeniowy skierowany do kobiet w ciąży. Decydując się na wykupienie takiego wariantu ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z zakresem oraz wysokością świadczeń na jakie można liczyć. Firmy ubezpieczeniowe dosyć często stosują różnego rodzaju ograniczenia związane np. z ilością wizyt lekarskich bądź też kosztami takich świadczeń.

Większość firm ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia turystycznego gwarantuje kobietom świadczenia medyczne jedynie do 32 tygodnia ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej bądź takiej, która była wynikiem sztucznego zapłodnienia okres ten może ulec skróceniu. Tylko nieliczne z nich, np. Signal Iduna, są skłonne zapewnić bardzo szeroki zakres ochrony kobiecie oraz jej nienarodzonemu dziecku. W razie wystąpienia jakiś niespodziewanych powikłań ciąży bądź też w przypadku przedwczesnego porodu nie trzeba będzie martwić się o koszty takich zabiegów. Warto więc z należytą uwagą zapoznać się z ofertą każdej z firm ubezpieczeniowych. Istnieją jednak przypadki, w których nie będzie można liczyć na jakikolwiek zwrot kosztów. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy występowały medyczne przeciwwskazania, aby odbyć taką podróż czy też wtedy, gdy poród odbędzie się w planowanym terminie.

Ciąża nie stanowi powodu, dla którego trzeba rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Jednak bezpieczeństwo podczas podróży jest niezmiernie ważną sprawą, szczególnie dotyczy to przyszłych mam. W ramach zwykłej polisy, która dosyć często jest oferowana wraz z zakupioną wycieczką, kobieta w ciąży nie zawsze może liczyć na pełny zakres świadczeń medycznych podczas wypoczynku w innym kraju. Z tego też powodu powinna wykupić właściwe ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje jej wszystkie niezbędne świadczenia lekarskie. Jeśli kobieta ma dobre samopoczucie, a jej ciąża przebiega prawidłowo i bez powikłań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na wakacyjny wypoczynek do innego kraju. Należy tylko odpowiednio wcześniej pomyśleć o kompleksowej ochronie ubezpieczeniowej na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.