Artykuły

Do Małopolski na narty

Małopolska już od wielu lat jest bardzo chętnie wybieranym regionem na narciarski wypoczynek w kraju.

Na jej obszarze odnajdziemy bowiem nie tylko cenne zabytki historyczne i wspaniałą przyrodę, ale również znakomite tereny narciarskie rozsiane na górskich pasmach Tatr, Pienin i Beskidów, bardzo dobrą infrastrukturę oraz szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu.

Zimowa stolica Polski

Mianem zimowej stolicy Polski już od wielu lat cieszy się Zakopane, położone właśnie w Małopolsce. Zakopane to największy ośrodek sportów zimowych w kraju, który urzeka nie tylko wspaniałymi widokami na pokryte śniegiem Tatry, ale także zdobywa serca amatorów szusowania bardzo zróżnicowanymi, łatwo dostępnymi i niezwykle przyjaznymi terenami narciarskimi.

Największym uznaniem wśród turystów wypoczywających w Zakopanem, cieszy się niezmienne Kasprowy Wierch, nazywany również świętą górą narciarzy. Jednak okoliczne stoki, takie jak Gubałówka, Polana Szymoszkowa, Nosal czy Antałówka oferują miłośnikom jazdy równie dobre warunki. Na efektywny aktywny wypoczynek mogą liczyć tutaj również narciarze biegowi, którzy do swojej dyspozycji mają liczne trasy w bajkowych tatrzańskich dolinach i na wzgórzach okalających Zakopane.

Narty w uzdrowisku

Doskonale znaną turystom miejscowością jest również Krynica. Początkowo zasłynęła z leczniczych właściwości znajdujących się na jej terenie źródeł mineralnych, dzięki którym może szczycić się statusem uzdrowiska. Zimą Krynica jest nie tylko pokryta grubą warstwą białego puchu, ale także zmienia się w cieszący się coraz większą popularnością ośrodek sportów zimowych.

Na zboczach górującej nad miasteczkiem Jaworzyny Krynickiej znajduje się kilka tras o łącznej długości ponad 10 km oferujących narciarzom zjazdy o zróżnicowanym poziomie trudności. Z kolei w dolnej części Jaworzyny znajduje się snowpark, w którym amatorzy jazdy na jednej desce mogą szlifować wykonywanie trików. Ponadto na początkujących czekają instruktorzy i trenerzy w szkółkach narciarskich, którzy pomogą postawić pierwsze kroki na stoku.

Po dwóch stronach Białki

Bukowina Tatrzańska jako gmina obejmuje tereny oddzielone od siebie rzeką Białką, wypływającą bezpośrednio z serca Tatr. Na jej obszarze znajduje się kilka niewielkich miasteczek, spośród których wśród amatorów sportów zimowych najbardziej znana jest miejscowość również o nazwie Bukowina Tatrzańska, a duet idealny tworzy z Białką Tatrzańską.

Oba ośrodki oferują wspaniałe tereny narciarskie z systemem sztucznego naśnieżania, na których wyznaczono niezwykle malownicze trasy do całodziennego szusowania. Po zmaganiach na stoku wyciszenie i regenerację sił zapewni wizyta w kompleksie basenów termalnych o właściwościach leczniczych. Sielankowy nastrój, udzielający się podczas pobytu w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, pozwoli efektywnie wypocząć i wrócić do codziennych obowiązków z nowym zapasem energii.

Małopolska zachwyca również wspaniałym klimatem i niezapomnianą atmosferą panującymi w góralskich miasteczkach. Głęboko zakorzenione tradycje i interesująca kultura sprawiają, że nie trzeba wypoczywać za granicą Polski, aby poznać coś całkiem nowego. I oczywiście region ten to doskonałe miejsce na pielęgnację sportowych, zimowych pasji.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons