Artykuły

Dinozaury w centrum Polski

Kolejną propozycją przeżycia prehistorycznej przygody może być wizyta w parku jurajskim w Dmosinie, około 40 kilometrów od Łodzi. Kompleks ten wyróżnia się ogromnym bogactwem walorów przyrodniczych, idealnie komponujących się z ukształtowaniem terenu, typowym dla obszarów polodowcowych. Jednak największą atrakcją obiektu są oczywiście rekonstrukcje dinozaurów.

Park jurajski w Dmosinie najlepiej zwiedzać podążając ścieżką ery mezozoicznej, którą można przemierzyć samodzielnie lub z przewodnikiem. Ponadto istnieje możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego o prehistorii oraz projekcji multimedialnych, ukazujących życie prehistorycznych gadów. Największych pasjonatów dinozaurów nie powinno zabraknąć także w muzeum geologiczno-paleontologicznym.

Park jurajski w Krasiejowie

Turyści wypoczywający w okolicach Opola powinni zarezerwować trochę czasu na pobytu w parku jurajskim w Krasiejowie, oddalonym o niespełna 30 kilometrów od stolicy województwa. W miejscu, w którym został utworzony kompleks, już w latach 80. XX wieku znaleziono pierwsze szczątki prehistorycznych zwierząt, a prowadzone później prace archeologiczne zaowocowały odkryciem kolejnych, niezwykle cennych okazów.

Obecnie w parku można podziwiać łącznie około 200 wiernych rekonstrukcji dinozaurów oraz innych przedstawicieli gadów i płazów, które zostały rozmieszczone wzdłuż wyznaczonej ścieżki edukacyjnej, prowadzącej przez wyrobisko. Ponadto w obiekcie w dalszym ciągu funkcjonuje stanowisko paleontologiczne, co czyni kompleks w Krasiejowie wyjątkowym na skalę światową.

W góry z dinozaurami

Na inspirujące spotkanie z prehistorią mogą wyruszyć również miłośnicy gór, zwłaszcza ci, spędzający wakacje w Górach Stołowych. U podnóża Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu w tym masywie, około 10 kilometrów od Kudowy-Zdroju, w miejscowości Karłów, utworzony został park jurajski, stanowiący obecnie jedną z największych atrakcji w Sudetach.

W kompleksie można podziwiać około 30 modeli dinozaurów, które tworzą znakomity duet z malowniczym otoczeniem górskich krajobrazów. Ciekawostką może być fakt, że park w Karłowie jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce. Każdy eksponat opatrzona została tablicą informacyjną, która rozwieje wszelkie wątpliwości, nawet najbardziej dociekliwych gości. Po dniu pełnym wrażeń najmłodsi odwiedzający mogą dać upust swoim emocjom na placu zabaw.

Okazuje się, że wizyta w muzeum wcale nie musi ograniczać się do oglądania zgromadzonych zbiorów jedynie przez szybę gabloty. Wzbogacenie rodzinnego wyjazdu o pobyt w parku jurajskim to gwarancja świetnej zabawy dla dzieci, a jednocześnie możliwość rozwijania posiadanych zainteresowań. Jednak z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że czas spędzony w parku dinozaurów będzie źródłem rozrywki dla wszystkich pokoleń.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons