Artykuły

Częstochowa nie kończy się na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze Częstochowa się nie kończy. Choć ojcowie Paulini robią wszystko, by turysta podczas pielgrzymki nie musiał opuszczać klasztornych przybytków, rasowy turysta powinien poznać pozostałe atrakcje tego miasta. Co warto zwiedzić w Częstochowie?

Nie tylko Jasna Góra
Wizytówką miasta jest jasnogórski klasztor z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. To do niego przybywają rokrocznie niemal 4 miliony pielgrzymów z całego świata. Wielu z nich ogranicza się jednak do odwiedzenia kaplicy z obrazem, obejścia klasztornych obwarowań oraz zwiedzenia skarbca i muzeum. Nie opuszczając Jasnej Góry, wiele tracą.

Perły miejskiego salonu
Wystarczy bowiem zejść ze wzgórza w stronę miasta okazałą Aleją Najświętszej Maryi Panny. Jest to jeden z nielicznych w Polsce deptaków (drugi znajduje się w Szczecinie) przywodzących na myśl paryskie bulwary. Wzdłuż ulicy znajduje się wiele reprezentacyjnych gmachów, niezwykle interesujących pod względem architektonicznym. Duże wrażenie robi wybudowany w stylu wiedeńskich i berlińskich kamienic Dom Frankego, miejscowego przedsiębiorcy.

Dalej znajdują się późnoklasycystyczne, eklektyczne i naszpikowane neogotyckimi detalami pałacyki i kamienice. Jednak aleja to nie wszystko. Warto obejrzeć także klasycystyczny ratusz z wieżą widokową, otoczony parkiem okazały Pałacyk Hantkego czy Ulicę Siedmiu Kamienic. Duże wrażenie robi kościół św. Jakuba, dawna cerkiew w bizantyjskim stylu (dosłownie i w przenośni) i neogotycka bazylika archikatedralna.

Miasto muzeów
W cieniu Jasnej Góry kryją się liczne muzea, którymi Częstochowa jest wręcz naszpikowana. Do religijnych tradycji nawiązują Muzeum Pielgrzymowania w ciekawej kamienicy zwanej Popówką, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry czy Muzeum Archidiecezji z zabytkami sztuki sakralnej. Pozostałe jednak mają niewiele wspólnego z klasztorem. Największą miejską placówką jest posiadające kilka filii Muzeum Częstochowskie z wspaniałymi zbiorami polskiego malarstwa i grafiki, a także ekspozycjami etnograficznymi, historycznymi, przyrodniczymi i archeologicznymi (unikatowa ekspozycja z czasów kultury łużyckiej w Rakowie).

Od żelaza do zapałek
Najbardziej nietypowymi muzeami są jednak nieco mniejsze placówki. W zieleni parków jasnogórskich (samych w sobie będących nie lada atrakcją) ukrywa się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. W podziemiach można oglądać dawne wyrobiska kopalniane, maszyny i narzędzia. W działających od końca XIX wieku Zakładach Przemysłu Zapałczanego otwarto Muzeum Produkcji Zapałek z maszynami sprzed 80 lat i unikatową galerią rzeźb z jednej zapałki. W budynku dworca Częstochowa Stradom znajduje się natomiast Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, tworzone przez pasjonatów kolejnictwa i wolontariuszy.

Astronomiczne atrakcje
Wielu zapomina też, że w Częstochowie znajduje się jedno z nielicznych przecież planetariów. W nowoczesnym kompleksie można oglądać kosmos nawet w trójwymiarze. Jeśli najmłodsi wolą oglądać prawdziwe gwiazdy, w dawnym obserwatorium astronomicznym działa od niedawna centrum edukacji dla dzieci.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia