Artykuły

Cuda natury w Polsce

Nawet w najodleglejszym zakątku świata odnaleźć można wspaniałe zabytki i unikatowe walory przyrodnicze.

W konkursie na nowe siedem cudów natury, zorganizowanym przez szwajcarską fundację New7Wonders, Polska była reprezentowana przez Pojezierze Mazurskie, Pustynię Błędowską i Puszczę Białowieską. Jednak na terenie naszego kraju znajduje się znacznie miejsc, uznawanych za prawdziwe dzieła matki natury.

Cuda natury na wybrzeżu

Klify na wyspie Wolin tworzą najwyższe w Polsce wybrzeże tego typu. Ze znajdującego się w tym miejscu wzgórza Gosań, wznoszącego się na wysokość ponad 93 metrów, rozpościera się niezapomniany widok na Zatokę Pomorską, Międzyzdroje i Świnoujście. Ze względu na silną abrazję występującą w tym regionie, klify każdego roku cofają się nawet o metr.

Na rodzimym wybrzeżu Morza Bałtyckiego na szczególne wyróżnienie zasługują także ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Piaski przesuwane siłą wiatru tworzą unikatowy na skalę europejską pustynny krajobraz, który zyskał miano polskiej Sahary. Szlak wydmowy jest dostępny dla turystów, jednak obszar ten został w całości objęty ścisłą ochroną.

Cudowne Góry Świętokrzyskie i Góry Stołowe

Cudów natury można z powodzeniem szukać również pod powierzchnią ziemi. Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich zachwyca przede wszystkim niezwykle bogatą i urozmaiconą szatą naciekową. Na trasie prowadzącej przez kręte korytarze i imponujące komnaty zobaczyć można okazałe stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, malownicze kaskady i draperie, a także perły jaskiniowe, które tworzą się na dnie podziemnego jeziorka.

Swoistym labiryntem, składającym się z rozmaitych formacji skalnych, jednak w tym przypadku naziemnym, jest również rezerwat przyrody Błędne Skały w Górach Stołowych. Turyści, którzy zdecydują się pokonać trasę wyznaczoną wśród wąskich przejść, szczelin i tuneli, będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiać najróżniejsze skałki, w kształcie głów, grzybów, wysokich baszt, bram i kamiennych postaci.

Dzieła natury w Pieninach i Tatrach

Kolejnym punktem na mapie cudów natury w Polsce będzie Przełom Dunajca, uznawany za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Doskonały widok na Przełom Dunajca rozciąga się z Sokolicy, wznoszącej się na wysokość 747 metrów. Jednak największych, a zarazem niesamowitych wrażeń można oczekiwać, decydując się na podziwianie tego miejsca podczas spływu tratwą, kajakiem lub pontonem.

Kierując się dalej na południe, dotrzemy do dzieł matki natury ukrytych w Tatrach. Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów są naprzemiennie z Giewontem uznawane za symbol najwyższego pasma górskiego w Karpatach. Zapierające dech krajobrazy i piękno otaczającej przyrody sprawiają, że jest to niemal obowiązkowy cel wypraw podczas pobytu w tym regionie.

Na terenie Polski oczywiście można znaleźć znacznie więcej miejsc, zasługujących na miano cudu natury. Ponadto wielu turystów z pewnością posiada swój własny ranking najwspanialszych atrakcji przyrodniczych naszego kraju. Jedno jest jednak pewne. Rodzime walory naturalne mogą śmiało konkurować z światowymi w każdym konkursie.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons