Artykuły

Co zwiedzić w Jastarni?

Jastarnia, choć niewielka, oferuje swym mieszkańcom jedne z najlepszych warunków życia w Polsce. Nie dziwi więc, że i turyści warunki mają tu cieplarniane. Szeroka plaża, cień sosen, szum morza, długa promenada… I do tego garść atrakcji turystycznych.

Plaża i deptak
Jastarnia to oczywiście Bałtyk, a Bałtyk to rzecz jasna piaszczyste, szerokie plaże. Ograniczone wydmami porośniętymi sosnowym borem sąsiaduję z gwarnym deptakiem. Ulica księdza Sychty, bo o niej mowa, to ciągnąca się wzdłuż wybrzeża odrestaurowana promenada. To tu koncentruje się wieczorne życie miejscowości w sezonie.

Muzeum „Chata rybacka”
Świadectwem rybackich tradycji regionu, oprócz miejscowego portu, są pozostałości maszoperyjnej architektury typowej dla kaszubskich wsi. Przy ul. Rynkowej 10 znajduje się chata rybacka, działająca jako muzeum. W zabytkowych wnętrzach budynku zbudowanego z drewna rozbitych okrętów eksponowane są pamiątki dokumentujące życie rybaków od późnego średniowiecza po XIX wiek.

Muzeum pod Strzechą
Placówka w chacie rybackiej nie jest jedynym muzeum w Jastarni. Przy ul. Mickiewicza 115 znajduje się Muzeum Rybackie Juliusza Strucka. Ekspozycję stanowią sprzęty rybackie i zrekonstruowana izba z początków XX wieku. Właściciel może pokazać zwiedzającym własny warsztat szkutniczy i uraczyć ich opowieścią znad Bałtyku.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
W samym centrum Jastarni znajduje się niepozorny gmach miejscowego kościoła. Ceglane mury kryją jednak okazałe barokowe ołtarze i kaszubskie polichromie. Uwagę przykuwają niespotykane, morskie i rybackie motywy wyposażenia świątyni.

Szlak Historii Militarnej
Jastarnia obfituje w miejsca związane z II wojną światową. Przez obiekty umiejscowione w Jastarni, Juracie i Kuźnicy przechodzi szlak, którego osią jest przechodząca przez cały Półwysep Helski ścieżka rowerowa. Ekspozycje obejmują pozostałości zapory minowej, skansen fortyfikacji przy Ośrodku Oporu „Jastarnia”, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego usytuowane na wodach Zatoki Gdańskiej czy baterię przeciwlotniczą.

Bunkry
W obrębie miasta znajdują się także trzy bunkry z okresu II wojny światowej. Bunkier „Sabała” chronił linię kolejową przechodzącą przez Jastarnię, dziś udostępniony jest do zwiedzania. Bunkier „Sokół” imponuje natomiast grubością ścian, przekraczającą miejscami 2 metry! Bunkier „Sęp” natomiast pełnił funkcje obserwacyjne, o czym świadczy dziś jego urokliwe, jak na schron, nadmorskie położenie.

Baza nurkowa
W Jastarni funkcjonuje całoroczna baza nurkowa „Diving Baltic”. Swą siedzibę ma w miejscowym porcie, co umożliwia wyprawy na okoliczne wraki, nie tylko zatopione w pobliżu portu trałowce, ale i inne jednostki w zatokach Puckiej i Gdańskiej. W ośrodku znajdują się sprzętownia, salka wykładowa, suszarnia i zaplecze techniczne oraz gastronomiczne.

Dyskoteka Tawerna
Atrakcyjności miejscowemu klubowi muzycznemu przydaje dogodna lokalizacja – tuż przy wejściu na plażę. To najpopularniejsze miejsce imprez w Jastarni, charakteryzujące się surowym klimatem wnętrz i stylowym tarasem wychodzącym na plażę.

Latarnia morska w Jastarni
W Jastarni znajduje się także latarnia morska, jedyna obok Stilo w całości wykonana z metalu. Choć jest najniższa na polskim wybrzeżu i nie udostępniona do zwiedzania, cieszy się sporym powodzeniem miłośników morza.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. molo w Jastarni (wikipedia)