Artykuły

Co warto zwiedzić w Świeciu nad Wisłą?

Nadwiślańskie Świecie to jedno z najstarszych polskich miast, a do tego niesłychanie malowniczo położone.

Chlubą miasta jest przede wszystkim imponujący zamek krzyżacki. Jednak to nie wszystko, co ta miejscowość ma do zaoferowania. Co warto zwiedzić w Świeciu?

Krzywa wieża w Świeciu
Największą atrakcją turystyczną Świecia nad Wisła jest położony na wiślanej skarpie zamek krzyżacki. Warownia często nazywana jest wodnym zamkiem z racji skomplikowanego systemu fos oddzielających ją od stałego lądu. Jest to jedyny zamek utrzymany we włoskim stylu w północnej Polsce i jedna z nielicznych krzyżackich fortec, posiadających cylindryczne, a nie kwadratowe baszty. Laików bardziej zainteresuje fakt, że wieża zamkowa odchylona jest o pół metra od pionu i jest najwyższym tego typu obiektem w kraju.

Obecnie krzywa wieża na zamku w Świeciu pełni funkcję punktu widokowego, z którego rozciąga się krajobraz okolicy. W zachowanym do dziś skrzydle zamku (część spłonęła podczas wojen szwedzkich, reszta to w pewnej mierze rekonstrukcja) znajduje się ekspozycja prezentująca średniowieczne uzbrojenie.

Stare miasto, nowe zabytki
Mimo iż początki miasta sięgają XII wieku, znakomita część zachowanych zabytków to budowle pochodzące z XIX wieku. Najstarsza, historyczna część miasta położona była bowiem na niższym brzegu rzeki i była notorycznie zalewana. Większość kupców dość szybko przeniosła się na przeciwległy, wyższy brzeg, a w XIX wieku dzięki wsparciu cesarza Wilhelma II miasto relokowano, tworząc dzisiejsze Śródmieście (Nowy Świat).

To tu znajduje się obecny neogotycki ratusz z wielokondygnacyjną wieżą zegarową i detalami przywodzącymi na myśl budowlę obronną. Rynek otoczony jest kamienicami i imponującymi gmachami użyteczności publicznej reprezentującymi praktycznie wszystkie style architektoniczne XIX stulecia. Do dziś zachowały się jednak XIV-wieczne mury obronne, które chroniły miasto nie tyle przed nieprzyjacielem, co szturmującymi go… wodami powodziowymi. Będąc w Świeciu warto zobaczyć także zabytkowe młyny w dzielnicy Przechowo oraz spichlerz z XVIII wieku położony nad Wdą.

Świeckie kościoły
Większość świeckich zabytków nie może się pochwalić imponującą metryką, inaczej sytuacja przedstawia się jednak w przypadku kościołów. Monumentalny kościół farny łączy w sobie wiele stylów architektonicznych od gotyku po barok. Głównie dlatego, że rozpoczęta w XIV wieku budowa trwała przeszło sto lat. Tym samym gotyckie prezbiterium sąsiaduje z renesansowymi attykami.

Wisienką na torcie byłoby kunsztowne, barokowe wnętrze, gdyby nie fakt, że podczas II wojny światowej kościół uległ poważnemu zniszczeniu. W żaden sposób nie ucierpiał natomiast niewielki rokokowy kościółek Niepokalanego Poczęcia NMP przy klasztorze pobernardyńskim. Wyposażenie świątyni z czasów króla Stanisława Augusta potrafi oczarować każdego turystę. Kościół św. Andrzeja Boboli jest natomiast najwyższym obiektem w mieście. Niemal 50-metrowa wieża góruje nad miastem i neogotycką bryłą świątyni. Kościół jest charakterystycznym punktem na mapie miasta – widać go z każdego praktycznie miejsca.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia