Nałęczów na weekend - co warto zobaczyć?

Nałęczów na weekend - co warto zobaczyć?

Nałęczów znamy chyba wszyscy. Jednak czy mieliśmy okazję poznać to miasto tak naprawdę? To idealne miejsce na wypoczynek weekendowy. Spacer po Parku Zdrojowym, odwiedziny w Muzeum Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego a także wycieczka po mieście i podziwianie przepięknych drewnianych willi. Co jeszcze warto zobaczyć w Nałęczowie? Poniżej kilka propozycji.

Nałęczów leży na Wyżynie Lubelskiej w środkowej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Jest częścią trójkąta turystycznego: PuławyKazimierz DolnyNałęczów. Położony jest nad rzeką Bystrą, przy ujściu jej dopływu Bochotniczanki. Obszar miasta jest silnie zróżnicowany pod względem wysokości, pofałdowany i poprzecinany głębokimi wąwozami.

To jedno z popularnych miast uzdrowiskowych. Co prawda, w swojej nazwie nie ma Zdroju, jednak każdego roku przyjmuje wielu kuracjuszy, głównie po zabiegach kardiologicznych, jak i związanych z narządami ruchu, przemianą materii oraz cukrzycą. Poza tym to popularna wśród turystów miejscowość, idealna na weekendowy wypoczynek.

Niezależnie więc, czy to zima, czy okres letni, Nałęczów cieszy się zainteresowaniem każdej grupy wiekowej. Jest tu coś zwiedzać, chociaż nie wszystkie atrakcje funkcjonują przez cały rok. Park Zdrojowy, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Bolesława Prusa, czy też Nałęczowskie Mini-zoo – to najbardziej znane miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Nałęczowie.

Warto podkreślić, że w samym Parku Zdrojowym zyskamy wiele potrzebnej energii i sił, bo jest tu wszystko, co w Nałęczowie najpiękniejsze. Klimatyczne alejki, ławeczki, staw, niezwykła przyroda, pijalnia wód – każdy będzie zafascynowany nawet krótkim spacerem.

Nałęczów
w okresie letnim słynie z zawodów balonowych, które są dość popularne i znane w całej Polsce. W miesiącu sierpniu można podziwiać różnokolorowe balony na niebie oraz ich starty i lądowania na malowniczych terenach najbliższej okolicy.

Wśród turystów można spotkać tu dosłownie każdą grupę wiekową – rodziny z dziećmi, grupy emerytów, młodzież, jak i osoby odwiedzające kuracjuszy w uzdrowiskach. Wspominając o Nałęczowie, warto podkreślić, że miejscowość ta słynie z produkcji 2 znanych w Polsce wód mineralnych, jak i z przetwórstwa owocowo-warzywnego w najbliższych okolicach.


Co warto zobaczyć w Nałęczowie?


Planując wyjazd do Nałęczowa, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest tu dużo możliwości wypoczynku, spacerów, jak i zwiedzania niezwykłych miejsc. Sam spacer po Parku Zdrojowym to jedna z największych atrakcji. Podkreślić należy również, że w Pijalni Wód możemy skosztować trzech rozmaitych wód, zgodnie z naszymi preferencjami. Każda z nich ma zupełnie inny skład, lecz są odpowiednio bogate w minerały, tak ważne dla naszego zdrowia.

Miłośnicy zabytków, historii i literatury polskiej, koniecznie muszą odwiedzić takie miejsca, jak Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa, którzy są bezpośrednio związani z tą miejscowością – to właśnie tu niegdyś tworzyli, podkreślając wyjątkowy charakter miejscowości.

Muzeum Stefana Żeromskiego zlokalizowane jest w dawnej pracowni pisarza wybudowanej zgodnie z projektem Jana Koszczyca-Witkiewicza. Budynek muzeum to jednoizbowy obiekt z gankiem wspartym na filarach i z dachem krytym gontem. Chata została wybudowana dzięki pokaźnemu honorarium pisarza uzyskanemu za “Popioły”. Obiekt spełniał funkcje domu letniego Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” oraz “Różę”.

Zbiory muzeum obejmują podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków Adama Żeromskiego, oraz jego narty i czekany. Wśród muzealnych eksponatów znajdziemy też rysunki i szkice Stanisława Witkiewicza, Witkacego, projekty i rysunki Jana Witkiewicza, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Noakowskiego, Jana Stanisławskiego, kompozycje pejzażowe Oktawii Żeromskiej, a nawet dwa obrazy autorstwa Stefana Żeromskiego “Widok z okna Chaty” oraz ilustracja do opowiadania “Rozdzióbią nas kruki, wrony”.

Wystawę Stefana Żeromskiego tworzy autentyczne wyposażenie pracowni artysty : kanapa, krzesła i fotele oraz łóżko. Znajdziemy tu też jego biurko oraz biblioteczkę z książkami należącymi do pisarza.

Dla najmłodszych wyjątkową atrakcją, którą koniecznie warto zobaczyć w Nałęczowie, jest Nałęczowski Zwierzyniec, czyli małe zoo, znajdujące się kawałek od centrum. Właściciel tego miejsca z pewnością zarazi pasją do zwierząt. Pomimo niezbyt dużej powierzchni atrakcji, Nałęczowskie Mini Zoo jest zamieszkiwane przez dużą liczbę gatunków zwierząt, takich jak: psy, koty, konie, ptaki, króliki, czy świnki morskie.

Chcecie aktywnie spędzić czas w Nałęczowie? Nie ma problemu. Przez miasto przebiega czerwony znakowany szlak turystyczny „Szlak Wyżynny zachodni” o długości 60,8 km. Prowadzi on dolinami Czechówki, Bystrej i Grodarza oraz wierzchowinami, przecinając Płaskowyż Nałęczowski ze wschodu na zachód. Natomiast wokół Nałęczowa wyznaczony jest żółty szlak spacerowy o długości 10 km, wiodący m.in. przez wsie Charz i Cynków. Miasto znajduje się również na trasie samochodowych szlaków tematycznych: Szlaku Zespołów Pałacowo-Parkowych (o długości: 422 km; Lublin, Nałęczów, Kluczkowice, Opole Lubelskie, Puławy, Kozłówka, Lubartów, Kock, Radzyń Podlaski, Jabłoń, Sosnowica, Rejowiec, Wierzchowiska, Lublin) i Szlaku Muzeów Biograficznych Znanych Pisarzy (o długości: 276 km; Lublin, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Wola Okrzejska, Romanów, Biała Podlaska).

Nałęczów znajduje się także na czerwonym Szlaku przez Płaskowyż Nałęczowski - o długości 64 kilometrów. Jest to jeden z odcinków powstającego etapami regionalnego szlaku rowerowego na Lubelszczyźnie. Szlak należy do ciekawych, wiedzie on zarówno po obszarach o dynamicznej rzeźbie lessowej, wśród której dominują doliny Ciemięgi i Bystrej, wąwozy i głębocznice, jak i po bezleśnych wierzchowinach stanowiących dobre punkty widokowe.

Swoistą atrakcję stanowi także wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa, wpisana na listę zabytków. Trasa tej kolei obejmuje 54 km stalowych wąskotorowych szlaków wiodących przez tereny Płaskowyżu Lubelskiego, doliny rzek Chodelki i Bystrej oraz Powiśla Lubelskiego.

Drzewiecka Chata

Drzewiecka Chata

Nałęczów, ul. Drzewce

Agroturystyka Nałęczów 9.3
Willa Anna

Willa Anna

Nałęczów, ul. Spółdzielcza

Kwatery i pokoje Nałęczów 9.9
Willa Samoniówka

Willa Samoniówka

Nałęczów, ul. 1-go Maja

Kwatery i pokoje Nałęczów 9.7


Uzdrowisko Nałęczów


Nałęczów jest jedynym w Polsce uzdrowiskiem o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. W powrocie do zdrowia pomaga tutejszy mikroklimat sprzyjający naturalnemu obniżeniu się ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszeniu dolegliwości serca. Nie ma co się temu dziwić, bo miejscowość ta znajduje się w jednym z najcieplejszych regionów kraju, panuje tu klimat umiarkowany, a powietrze charakteryzuje się dużą jonizacją.

Miejscowość ta jest uzdrowiskiem nizinnym, o słabo bodźcowym klimacie, dzięki czemu panuje tu tak wspaniały klimat. W okolicy znajdują się łagodne wzgórza oraz liczne wąwozy o stromych zboczach. Powietrze, nawiewające lessowymi wąwozami, jest przesycone olejkami etyrycznymi. Nałęczów słynie również z wód o charakterze leczniczym, wykorzystywanych w tzw. kuracji pitnej.

Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych. W Uzdrowisku Nałęczów znaleźć można 10 różnych obiektów uzdrowiskowych.



Noclegi w Nałęczowie


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w Nałęczowie są kwatery i pokoje, pensjonaty oraz hotele spa. Zaś największej liczby turystów można się spodziewać w okresie wiosenno-letnim, kiedy to w miejscowości organizowane są liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Sam Nałęczów ma bardzo bogatą ofertę noclegów. Znalezienie noclegu na każdą kieszeń, nie powinno w związku z tym stanowić problemu. W przypadku poszukiwania wolnych miejsc w Nałęczowie, liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.

Średnia cena za nocleg w Nałęczowie to koszt 99 zł. Wszystko tak naprawdę jest uzależnione od standardu wybranego obiektu i jego lokalizacji. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak kwatery i pokoje, w których to cena za nocleg rozpoczyna się od 35 zł od osoby za dobę.


Następny artykuł Czy będą nowe obostrzenia?...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!