Artykuły

Co warto zwiedzić w Łodzi? Muzea cz. 1

Łódź to przede wszystkim powinna być kojarzona z kinem, przemysłem filmowym i planami zdjęciowymi, choć jej historia nierozerwalnie związana jest z zupełnie inną gałęzią przemysłu, którą oczywiście jest włókiennictwo.

Również czasy rozkwitu miasta – jego fabrykanckich rezydencji i wielokulturowej społeczności do dziś są godne upamiętnienia. Obecnie w fabrykanckich pałacach oraz XIX-wiecznych fabrykach z czerwonej cegły możemy podziwiać zgromadzone kolekcje będące świadectwem historii miasta.

Muzeum Kinematografii

Jest to jedyna tego rodzaju placówka w Polsce, która zajmuje się gromadzeniem eksponatów związanych ze sztuką i techniką filmu, a w szczególności z historyczną aparaturą filmową. Oprócz starych kamer, czy projektorów muzeum posiada w swoich zbiorach oryginalny i sprawny fotoplastykon – dziś już nie wiele takich urządzeń przetrwało do naszych czasów. Wystawy obejmują także wszelkie pamiątki związane z kinem i telewizją jak np. plakaty, elementy scenografii jak np. z filmu „Kingsajz”, osobistościami świata filmu itp.

Muzeum znajduje się w XIX-wiecznym pałacu Karola Scheiblera, neorenesansowym pałacu fabrykanckim w sąsiedztwie osiedla robotniczego Księży Młyn. Eklektyczne wnętrza w układzie amfiladowym prezentują się nadzwyczaj bogato, do szczególnie interesujących sal należy pokój mauretański czy neomanierystyczna jadalnia. Od 1986 roku pałac służy wystawom muzeum kinematografii, a i sam zagrał w niejednej produkcji, należą do nich np. „Stawka większa niż życie”, „Vabank”, „Inland Empire”, czy „Lalka”.

Przy muzeum działa oczywiście kino Kinematograf, które prezentuje głównie filmy niszowe, często można trafić na produkcje przedwojenne, archiwalne dokumenty, a także dzieła kina artystycznego.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Również niepowtarzalna w skali Polski placówka, której kolekcja skupia się wokół techniki i przemysłu włókienniczego – od surowca po gotowy wyrób. Muzeum znajduje się w dawnej fabryce Ludwika Geyera. Budynek ten należy do najstarszych zabytków architektury przemysłowej w skali Polski i jako jedna z niewielu XIX-wiecznych fabryk jest otynkowana, skąd jej potoczna nazwa „Biała Fabryka”. Jedna z wystaw muzeum poświęcona jest właśnie dawnej działalności fabrykanckiej Geyera, natomiast pozostałe ekspozycje dotyczą mody w wieku XX, rekonstrukcji tkalni czy narzędzi i maszyn włókienniczych.

Se-ma-for Muzeum Animacji

Muzeum działa dopiero od 2008 roku i prezentuje głównie twórczość słynnego studia Se-ma-for, zajmującego się od 1947 roku produkcją filmów animowanych i lalkowych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Inspiracją do założenia kolekcji Se-ma-fora była wystawa zorganizowana z okazji 60-lecia polskiej animacji oraz kolekcja „Droga do Oskara”, bowiem podczas wieloletniej działalności studia powstało około 1400 filmów, z których dwa pochwalić się mogą właśnie statuetką Nagrody Akademii Filmowej.

Muzeum cieszy się ogromną popularnością, na miejscu można obejrzeć lalki, rekwizyty czy dekoracje ze słynnych produkcji Se-ma-fora, w tym Misia Uszatka, Pingwina Pik-Poka, Misia Colargola oraz oczywiście oskarowego „Piotrusia i Wilka”, który zdobył popularność i uznanie na całym świecie. Oczywiście zwiedzający mogą zapoznać się również z technikami animacji, budową lalek i scenografii, czy wziąć udział w projekcjach, warsztatach czy festiwalach organizowanych przy tej placówce.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons