Artykuły

Co warto zwiedzić w Gryficach?

Polskie wybrzeże to nie tylko morze i plaża. Miasta położone na zachodnim wybrzeżu to perły architektury średniowiecznej, o niezwykłej przeszłości, oferujące wspaniały aktywny wypoczynek z dala od przepełnionych plaż i kiczu nadmorskich kurortów.

W odległości 22 kilometrów na południe od Mżerzyna znajduje się urokliwa miejscowość o średniowiecznym rodowodzie. Położone nad Rega Gryfice oferują wiele możliwości spędzenia wolnego czasu i jednocześnie stanowią wspaniałą alternatywę dla nadmorskich kąpielisk.

Miedzy bramami

Lokowane na prawie lubeckim miasto uzyskało prawa miejskie już w 1262 roku należało do dynastii Książąt Pomorskich. W tym okresie również rozpoczęto budowę trzynawowego kościoła mariackiego oraz murów miejskich otaczających stare miasto. Gryfice działały jako prężny ośrodek handlowy oraz były członkiem ligi miast hanzeatyckich. Do dziś możemy podziwiać zabytki z tego okresu. Do najciekawszych należą pozostałości XIII-wiecznych murów miejskich, które otoczone były fosa, oraz dwie bramy miejskie i basztę prochową. Od południa do miasta można było wjechać przez Bramę Wysoka, która została wzniesiona w XV wieku, a następnie wielokrotnie przebudowywana, ostatecznie przybierając styl mieszany gotycko-renesansowej. Obecnie w obiekcie znajduje się Muzeum Ziemi Gryfickiej, punkt informacji turystycznej oraz galeria.

W kierunku północnym prowadzi Brama Kamienna, nazywana wcześniej również Młyńską bądź Trzebiatowską, zbudowana w XIV wieku jest najstarszym elementem fortyfikacji miasta. Zbudowana w stylu gotyckim, dziś prezentuje różnorodność architektoniczną. Wnętrza bramy pełniły rożne funkcje, dziś mieści się w niej obiekt noclegowy Tuż nad Regą znajduje się Baszta Prochowa, wkomponowana w bieg nieistniejących murów miejskich, pełniła niegdyś funkcje strażnicze i obserwacyjne. Cylindryczna budowle wzniesiono w stylu gotyckim na przełomie XIV/XV wieku w celu przechowywania drogocennego prochu. Jest udostępniona dla zwiedzających.

Wewnątrz murów miejskich

Stare miasto posiada charakterystyczny wrzecionowaty kształt, a przy rynku usytuowany był niegdyś gotycki ratusz, przy którym zlokalizowane były sukiennice oraz waga miejska. W mieście znajdowały się dwa obiekty sakralne: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Kaplica św. Jerzego. Gryficki kościół farny znajduje się w samym centrum miasta, a został wzniesiony w tym miejscu na przełomie  XIII/XIV wieku, lecz w kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany.

Gotycka świątynia posiada bogato zdobione elewacje, co jest rzadkością w architekturze sakralnej charakterystycznej dla regionu Pomorza. Wyposażenie kościoła pochodzi z rożnych okresów w sztuce, wewnątrz zobaczyć można romańska chrzcielnice z XIII wieku, barokowy i bogato zdobiony barokowy ołtarz główny oraz osiemnastowieczna ambonę. Na gryfickim cmentarzu odnajdziemy kaplice św. Jerzego. Pierwotnie była ona związana z nieistniejącym już w tym miejscu szpitalem. Obecnie pełni ona funkcje kaplicy cmentarnej, a cześć wyposażenia przeniesiono do kościoła WNMP.

Kolejką wąskotorową nad morze

Gryficka kolej wąskotorowa zapewniała niegdyś dobrą komunikację między pomorskimi miastami, jednak od 1991 roku kolejne jej odcinki są zamykane. Obecnie możliwa jest podróż jedynie z Gryfic do nadmorskiej Pogorzelicy. W mieście znajduje się Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych – rodzaj skansenu prezentującego dawny tabor kolejowy, który formalnie jest oddziałem Muzeum Morskiego w Szczecinie.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons