Golub-Dobrzyń - miasto zamku i rycerzy

Golub-Dobrzyń - miasto zamku i rycerzy

Golub-Dobrzyń to urocze miasteczko leżące w województwie kujawsko-pomorskim. Od Torunia dzieli je nieco ponad czterdzieści kilometrów. Turyści kojarzą to miejsce głównie dzięki krzyżackiemu zamkowi, ale Golub-Dobrzyń pełen jest zachwycających zakątków. To miasto zabytków i rzeki Drwęcy, która dzieli je na dwie części…

Golub i Dobrzyń


Miasto Golub-Dobrzyń to urocze miejsce, położone w dolinie Drwęcy. To właśnie ona przez setki lat stanowiła granicę pomiędzy dwoma organizmami – Golubiem a Dobrzyniem. Zdecydowanie bogatszą historią może pochwalić się Golub, który otrzymał prawa miejskie jeszcze z rąk Krzyżaków. Oni też zdecydowali, by postawić tu obronny zamek. Po wojnach z zakonem Golub przeszedł na własność króla – w jego imieniu rządy w mieście sprawował starosta. Za czasów Wazów urząd dzierżyły kobiety, w tym królewna Anna Wazówna i królowa Konstancja. „Babskie rządy” przyczyniły się do rozwoju miasta.

Dobrzyń natomiast zaczął rozwijać się w XVII wieku, a prawa miejskie otrzymał w 1789 roku. Podczas zaborów miasta oddzielone wstęgą rzeki zostały wcielone do dwóch różnych państw. Golubiem rządzili Prusacy, a Dobrzyniem Rosjanie. Po odzyskaniu niepodległości miasta należały do dwóch różnych województw. Golub-Dobrzyń narodził się dopiero po drugiej wojnie światowej – w 1951 roku.

 

Nie czekaj, odwiedź Golub-Dobrzyń! Jednak najpierw sprawdź ofertę noclegową, wejdź: Noclegi w Golubiu-Dobrzyniu

 

Miasto zamku i rycerzy


Nie ma co ukrywać, największym zabytkiem i atrakcją, która do Golubia-Dobrzynia przyciąga turystów jest zamek. Góruje on nad miastem, przypominając o czasach, kiedy można było usłyszeć chrzęst rycerskich zbroi i szczęk oręża. Jego budowniczymi byli Krzyżacy – postawili oni warownię na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym krużgankami. Zamek miał też dwie okrągłe wieże, z których pozostała tylko jedna. Na co dzień było to mieszkanie braci zakonnych, natomiast w podziemiach urządzono więzienie… O tym, jak w średniowieczu traktowano nieposłusznych poddanych przypomina świetnie zachowana izba tortur.

Podczas wojen polsko-krzyżackich golubski zamek wiele razy zmieniał właścicieli. W końcu za panowania Kazimierza Jagiellończyka na dobre trafił w polskie ręce. Jego obecny wygląd to efekt przebudowy, jaka miała miejsce w XVI wieku. Gotycka warownia zmieniła się w renesansową rezydencję, której gospodarze, szczególnie królewna Anna Wazówna, gościli artystów i myślicieli epoki. Surowe mury nabrały delikatności dzięki attykom i umieszczonym w narożach wieżyczkom. Twierdzę otoczono ogrodami w stylu włoskim, w których rosły tak egzotyczne rośliny jak na przykład… tytoń.

Po potopie szwedzkim zamek zaczął podupadać. Kolejne wojny i natura kończyły „dzieło” rozpoczęte przez najeźdźców. Jednak po drugiej wojnie światowej na serio zabrano się za odbudowę pięknego obiektu. Efekty są naprawdę spektakularne – dzisiaj zamek otwarty jest na turystów, którzy chętnie zwiedzają komnaty, wieżę i podziemia. Zarządzający obiektem PTTK organizuje także liczne wydarzenia: wystawy, koncerty i imprezy plenerowe. Szczególnie te ostatnie warte są polecenia.

Dzięki odbywającemu się na początku lipca turniejowi rycerskiemu zamkowe błonia ożywają. Do Golubia znowu przybywają rycerze, by stanąć tu w szranki i zaprezentować swój kunszt.

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Golubiu-Dobrzyniu


Golub-Dobrzyń to nie tylko miasto zamku. Na turystów czeka tu wiele uroczych zakątków, które równie efektownie prezentują się na zdjęciach. Co warto tu zobaczyć?

Oglądanie atrakcji Golubia-Dobrzynia warto zacząć na rynku. Stare Miasto zachowało oryginalny średniowieczny układ ulic. Jego zabudowa nie jest niestety tak stara – oryginalne kamienice przebudowywano, zmieniano elewacje, część uległa zniszczeniu podczas wojen. Jednak obecnie dzielnica, a szczególnie sam rynek, są naprawdę dobrze utrzymane i stanowią miły dla oka widok. O tym, jak kiedyś wyglądał świadczy ostatni z zabytkowych domków podcieniowych, które kiedyś otaczały dawny plac targowy.

W Golubiu-Dobrzyniu warto zobaczyć też XIV-wieczne mury obronne, będące świadectwem burzliwych dziejów miasta. Z tych samych czasów pochodzi kościół św. Katarzyny – jego gotycką bryłę nie sposób jest przegapić. Chociaż był niszczony przez pożary, wewnątrz można jeszcze zobaczyć fragmenty późnogotyckiej polichromii oraz fragmenty renesansowego nagrobka Krzysztofa Kostki.

Nie zapominajmy o Drwęcy! Miasto leży na Kujawsko-Pomorskim Szlaku Drwęcy, bardzo chętnie wybieranym przez kajakarzy. W Golubiu-Dobrzyniu można wypożyczyć sprzęt lub wypłynąć z jednym z organizatorów spływów. Ich trasa najczęściej obejmuje odcinki z Bobrowisk do Golubia-Dobrzynia oraz z Golubia-Dobrzynia do Elgiszewa.

Następny artykuł Polańczyk - prawdziwy hit...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!