Artykuły

Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Gdańsk, będący stolicą województwa pomorskiego i centrum trójmiejskiej aglomeracji, jest również bardzo ważnym punktem na mapie Polski nie tylko pod względem gospodarczym. Stanowi on bowiem bardzo często cel wakacyjnych podróży, nie tylko turystów krajowych, ale również zagranicznych.

W ferworze poznawania kolejnych zabytków i późniejszego relaksowania się na pięknych, nadmorskich plażach, zapomina się czasami, że to miasto, mimo swojej wielkości, posiada również niezwykłe walory przyrodnicze.

Leśna cisza

Gdańsk z pozostałymi miastami łączy ogromny teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnię 20 tysięcy hektarów pokrywają niemal w całości kompleksy leśne. Bliski kontakt z otaczającą naturą umożliwiają piesze szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, a nawet wyznaczone trasy do jazdy konnej. Na terenie Parku utworzono liczne rezerwaty, a na swojej drodze napotkać można nie tylko rozmaite gatunki roślin i zwierząt, ale również cenne pomniki przyrody.

Niezwykła oaza stworzona przez człowieka

Niezwykle różnorodna przyrodniczo jest również Wyspa Sobieszewska, będąca trzecią pod względem wielkości wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku, a także jedyną w kraju powstałą w wyniku ingerencji człowieka. To miejsce jest prawdziwym rajem dla ornitologów, ponieważ spotkać tu można prawie 300 gatunków ptaków. Amatorzy kąpieli słonecznych również nie powinni czuć się rozczarowani – plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest najdłuższa w Gdańsku.

Miejskie enklawy

Kierując się w stronę centrum miasta, warto zobaczyć również Górę Gradową, ze szczytu której można podziwiać wspaniałą panoramę Gdańska. Ponadto na wzgórzu znajduje się zespół forteczny z XIX wieku oraz charakterystyczny krzyż. Jednak prawdziwą zieloną enklawą miasta jest doskonale znany Park Oliwski imienia Adama Mickiewicza. Różnorodność gatunkowa drzew i krzewów pozwala przywołać w wyobraźni obraz dawniej budowanych ogrodów miejskich. Odwiedzając to miejsce trzeba zobaczyć tutejszą Palmiarnię, Alpinarium oraz Ogród Botaniczny, a ponadto oliwski potok z wodospadem.

Wodny szlak

Dla miłośników sportów wodnych, pozwalających na kontakt z żywiołem, Gdańsk ma również pewną propozycję. Zanim, zgodnie z planowaną inwestycją, w mieście powstaną przystanie jachtowe dla żeglarzy, trzeba korzystać z alternatywnych rozwiązań.

Myśląc o tej formie aktywnego wypoczynku należy pamiętać, że do dyspozycji są nie tylko wody Morza Bałtyckiego, ale także przecinającej Gdańsk rzeki Motławy. Wycieczki kajakowe z przewodnikiem, oferowane przez wiele klubów sportowych, to przede wszystkim wspaniała okazja do solidnego wysiłku w otoczeniu kojącej natury. Stwarzają one również możliwość zwiedzania zabytków z wodnej perspektywy oraz, co najciekawsze, poznania miejskich legend i tajemniczych historii.

W Gdańsku, jak również w całym Trójmieście, znajduje się wiele terenów zielonych, gdzie w oddaleniu od miejskiego zgiełku można się wyciszyć i odpocząć. Przyrodniczą odsłonę tego miasta stanowią swoiste oazy piękna i relaksu. Oczywiście nie trzeba, a nawet nie powinno się, całkowicie rezygnować z poznawania niezwykle bogatej historii Gdańska, której świadectwem są wspaniałe zabytki. Jednak warto przeznaczyć trochę czasu na odkrycie jego innej strony.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Tomasz Sienicki (wikimedia commons)