Artykuły

Co warto zobaczyć w Kluczborku?

Kluczbork miodem płynący… i to dosłownie! Słodki nektar to efekt pracy pszczół, którym lasy i pola Ziemi Kluczborskiej szczególnie przypadły do gustu.

A co może przyciągnąć w to miejsce turystów i co warto zobaczyć w Kluczborku?

Od czego zacząć?

Miejscem, od którego warto rozpocząć poznawanie miasta i poczuć jego wyjątkowy klimat jest wieża widokowa kościoła ewangelickiego. Podziwiając panoramę Kluczborka od razu można zauważyć, że historyczna i zabytkowa architektura współgra ze współczesną zabudową i duchem nowoczesności.

Najważniejszymi obiektami sakralnymi, które ze względu na ich architekturę powinien zobaczyć każdy turysta są Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Kościół Najświętszego Pana Jezusa w Kluczborku oraz drewniany kościółek w pobliskim Bąkowie. Każdy miłośnik sztuki może podziwiać tu wyjątkowe witraże, figury i płaskorzeźby przedstawiające postacie i sceny religijne.

Kraina miodem płynąca

Obowiązkowym punktem programu dla zwiedzających jest położona w odległości kilkunastu kilometrów od Kluczborka Pasieka Zarodowa w Maciejowie wraz Izbą Pamięci Jana Dzierżona. Na terenie obiektu znajduje się dworek, gdzie można zapoznać się z pamiątkami związanymi z życiem tego światowego odkrywcy i naukowca w dziedzinie pszczelarstwa.

W skansenie pszczelarskim zobaczymy różne rodzaje i typy uli, będące mistrzowskimi pracami pszczelarzy, natomiast rzeźbione ule figuralne dodają temu miejscu artystycznego akcentu. Świetną okazją dla odwiedzających pasiekę w okresie miodobrania będzie możliwość skosztowania miodu prosto z ula, a amatorzy złotego nektaru będą mogli kupić wytwarzany w tym miejscu miód.

Jan Dzierżon jest ponadto patronem muzeum znajdującego się w Kluczborku. Zgromadzone w nim eksponaty z terenu Ziemi Kluczborskiej i północnej Opolszczyzny podzielono na zabytki archeologiczne, etnograficzne i historyczne. Ponadto w muzeum archiwizuje się dokumenty nawiązujące do aktualnych wydarzeń, zbiory wystawiennicze, dokumentację fotograficzną oraz specjalistyczny księgozbiór udostępniany czytelnikom. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście wystawa poświęcona pszczelarstwu prezentująca jego historię i rozwój na przełomie wieków aż do czasów współczesnych.

Coś dla ducha, coś dla ciała

Okolice Kluczborka oferują bardzo wiele możliwości miłośnikom agroturystyki i wypoczynku na terenach peryferyjnych. Ciszą, spokojem i pięknem przyrody można cieszyć się podczas pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i przejażdżek konnych. Gospodarze zapraszają do zasmakowania w produkowanej w gospodarstwie żywności, a także zachęcają do pracy przy zwierzętach. Zieleń drzew i śpiew ptaków zagwarantuje również spacer po kluczborskim parku miejskim.

Amatorzy aktywnego wypoczynku mają doskonałą okazję do połączenia zamiłowania do ruchu ze zwiedzaniem. Ponad 122 km przygotowanych szlaków rowerowych umożliwia poznawanie atrakcyjnych przyrodniczo i kulturalnie miejsc w Kluczborku na dwóch kółkach. Rozluźniająca i kojąca zmęczone mięśnie będzie z pewnością wizytą na krytej pływalni. Z kolei poszukującym dawki silniejszych wrażeń wzrost poziomu adrenaliny zapewni wizyta w Adventure Park Sparta, oferująca przeżycie niezapomnianej przygody w parku linowym i na polu paintballowym.

Kluczbork dzięki swojej gościnności i przywiązaniu do tradycji wspieranych przez ducha nowoczesności, może zaproponować potencjalnym turystom bardzo wiele. Bogactwo zabytków w połączeniu z możliwościami spędzania czasu i dodatkiem w postaci organizowanych imprez sportowych i kulturalnych to gwarancja udanego i efektywnego wypoczynku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Rynek w Kluczborku (wikipedia)