Artykuły

Co warto robić zimą na Mazurach?

Wielkie Jeziora Mazurskie cieszą się niezwykle dużą popularnością w okresie letnim, kiedy to miłośnicy żeglarstwa z całej Polski mają możliwość uprawiania turystyki żeglarskiej, kajakarze pokonują nie tylko jeziora, ale i malownicze koryta rzek, natomiast inni korzystać mogą z bogactwa środowiska naturalnego Mazur.

Jednak warto również zainteresować się tym rejonem Polski także zimą, kiedy temperatury potrafią być tu dużo niższe niż w południowych częściach kraju, a pokrywa śnieżna jest grubsza i trwalsza niż w niejednej stacji narciarskiej.

Żeglarstwo lodowe

Czy warto czekać do pierwszych ciepłych dni, by móc rozwinąć żagle na Mazurach? Zdecydowanie nie! Kraina Wielkich Jezior Mazurskich położona jest w jednym z najzimniejszych rejonów Polski, gdzie ujemne temperatury powodują utrzymywanie się przez długi czas na jeziorach grubej pokrywy lodowej. Dzięki temu powstają idealne warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego. Bojery należą co prawda do sportów ekstremalnych, jednak obecnie przeżywają swoją drugą młodość, a na Mazurach, np. w Giżycku czy Rydzewie, powstaje coraz więcej szkółek i wypożyczalni sprzętu do „latania”, jak mawia się o jeździe na bojerach. Oprócz oczywiście typowych żaglowozów na popularności zyskuje iceboard, czy snowkiting – zimowe odmiany sportów wodnych.

Na nartach

Cisza, spokój, czyste powietrze – czy tego można oczekiwać po obleganych kurortach narciarskich w południowej Polsce? Zupełnie inaczej jest na Mazurach, gdzie stacje narciarskie nie są tak oblegane jak ośrodki górskie, a warunki są równie wyśmienite. Do popularniejszych wyciągów narciarskich należy Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie nad jeziorem Czos. Niesamowite widoki, a także dobra infrastruktura, na którą składają się dwa wyciągi orczykowe, pięć tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, a także park dla snowboardzistów, sprawiają, że ten typowy letni kurort spełnia wymogi nawet najbardziej wymagających wielbicieli sportów zimowych.

Stok jest oświetlony, zapewniony jest dostęp do sprzętu i możliwości jego serwisowania. Równie popularna jest stacja narciarska w miejscowości Okrągłe koło Orzysza, gdzie znajdują się trzy wyciągi, stoki są oświetlone i ratrakowane, a na miejscu można zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt. Miłośnicy białego szaleństwa na pewno będą usatysfakcjonowani stacją Piękna Góra w pobliżu Gołdapi. Pięć wyciągów, w tym jeden krzesełkowy o długości 750 m, około 2000 metrów tras, park snowboardowy oraz zaplecze sprzętowe i serwisowe zapewniają bardzo dobre warunki dla uprawnia sportów zimowych.

Pod lodem

Jedną z zimowych atrakcji mazurskich jezior jest z pewnością wędkarstwo podlodowe, które ma coraz więcej zwolenników. Mogłoby się wydawać, że taka forma rekreacji nie ma zbyt wielu wielbicieli i niewielu wędkarzy zdecydowałoby się na łowienie ryb pod lodem. Jednak ze względu na to, że jest to forma aktywności zdecydowanie bardziej powiązana z pewnym ryzykiem i specyficznymi metodami połowu, wędkarstwo podlodowe cieszy się rosnącą popularnością.

Zdecydowanie sportem ekstremalnym można nazwać nurkowanie pod lodem, które zimową porą dostarcza dodatkowych wrażeń. Jest to jednak zupełnie inny rodzaj schodzenia pod wodę, niż ten, który znamy z sezonu letniego. Nurkowanie pod grubą warstwą lodu rządzi się swoimi prawami oraz wymaga odpowiedniego przeszkolenia, jednak to właśnie zimą widoczność pod wodą sięga aż 10-12 metrów i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons