Artykuły

Ciekawe miejsca w Inowrocławiu

Inowrocław to nie tylko kujawskie uzdrowisko z tężniami i okazałym Parkiem Solankowym.

Znajduje się tu wiele wartych zobaczenia budynków, pamiątek po burzliwej niekiedy historii miasta. Co zwiedzić w Inowrocławiu?

Inowrocław to nie tylko uzdrowisko
Inowrocław zwany jest niekiedy stolicą Kujaw Zachodnich. Choć jest dość istotnym ośrodkiem przemysłowym, kojarzy się go przede wszystkim jako uzdrowisko. A rozbudowane funkcje gospodarcze kuracjuszom nie przeszkadzają, gdyż część sanatoryjna skupiona jest w zachodniej części miasta, cichej, spokojnej i pełnej zieleni. Jej centralnym punktem jest Park Solankowy z muszlą koncertową, zakładami przyrodoleczniczymi, pijalnią wód mineralnych i malowniczymi willami.

Inowrocławska tężnia
W 2001 roku na terenie Parku Solankowego wybudowano tężnię. Konstrukcja ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków tworzących zamkniętą przestrzeń. Budowla 9 m wysokości i na całej jej długości, czyli na odcinku 300 m znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można park. Tężnia to najbardziej efektowna, jednak nie jedyna atrakcja Parku Solankowego. Miłośnicy czynnego wypoczynku mogą zagrać w minigolfa lub kręgle, do dyspozycji jest także park linowy i plac zabaw dla dzieci. Park ozdabiają kunsztowne dywany kwiatowe, sporej wielkości staw, oblegane przez kuracjuszy fontanny i efektowny zegar słoneczny w kształcie pawia.

Miasto pełne historii
Inowrocław był w średniowieczu ważnym ośrodkiem na pograniczu polsko-krzyżackim. Wichry historii sprawiły, że wiele świadectw dawnych dziejów nie przetrwała do dziś, warto jednak opuścić dzielnicę uzdrowiskową, by zwiedzić zachowane zabytki. Najstarszym i najcenniejszym inowrocławskim zabytkiem jest romański kościół Najświętszej Maryi Panny z gotycką figurką Uśmiechniętej Madonny. Kościół był swego czasu największą bazyliką bez transeptu (nawy krzyżowej) w tej części Europy. Ascetycznym wnętrzom inowrocławskiej bazyliki można przeciwstawić bogate ołtarze w farze pw. św. Mikołaja. Interesującą świątynią jest również klasycystyczny kościół garnizonowy z charakterystyczną kopułą. Największą świątynią w mieście jest natomiast neoromański kościół Zwiastowania NMP. Jego niemal 80-metrowa wieża dominuje w miejskim krajobrazie.

Architektoniczny patchwork
W Inowrocławiu warte zwiedzenia są jednak nie tylko średniowieczne kościoły. W mieście znajduje się wiele zabytkowych kamienic i budynków użyteczności publicznej. Do najokazalszych zaliczają się neogotycki ratusz miejski, Hotel Bast przyrównywany do poznańskiego Bazaru czy neorenesansowy budynek dzisiejszego sądu. Wiele interesujących budynków stoi przy ulicy Solankowej.

Tamtejsze kamienice reprezentują rozbuchany renesans włoski i niderlandzki, dla których przeciwieństwem jest oszczędny w stylu Biały dworek. W jednej z kamienic swoją siedzibę ma Muzeum im. Jana Kasprowicza, w innej mieszkał przez pewien czas Stanisław Przybyszewski. Mniej efektowna, choć niezwykle cenna jest klasycystyczna kamienica Czabańskich, zwana „Złotym Rogiem”. Warte uwagi są również zaszyte w zieleni Parku Solankowego budynki Łazienek.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia