Artykuły

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cz. 2

Centralne Muzeum Włókiennictwa to niezwykła placówka, która swoimi zainteresowaniami obejmuje nie tylko proces produkcyjny włókna, ale sięga zdecydowanie dalej do wzornictwa, rozwoju trendów mody, eksponatów związanych z techniką, a nawet do architektury. Wszystkie te obszary łączy wspólny mianownik jakim jest historia i dziedzictwo przemysłowej Łodzi.

Historia i produkcja

Do wystaw stałych należy oczywiście prezentacja historii dawnych zakładów Ludwika Geyera. Dzieje fabryki przedstawione są w perspektywie lat 1828-2002, gdzie zobaczyć można pamiątki po jednym z największych i najdłużej działających zakładów włókienniczych na terenie miasta. Do najbardziej interesujących eksponatów należą tu dokumenty ilustrujące skalę produkcji oraz fotografie z tamtych czasów, ciekawe są też próbki tkanin i wzornictwa.

„Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa” to druga wystawa stała, gdzie przedstawiony jest rozwój technik przędzalnictwa od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Wiele eksponatów jest zrekonstruowanych oraz unikatowych jak np. krosno firmy Moritz Bauer z 1910 roku.

Trzecią wystawę tworzy rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX wieku. Jest to próba przybliżenia realiów pracy w tkalni przy oryginalnych maszynach w łódzkiej fabryce włókienniczej. Prezentacja maszyn w ruchu to bardzo ciekawy projekt, uzupełniony fotografią wielkoformatową i ekspozycją oryginalnych maszyn tkackich z epoki.

Wystawa„Z modą przez  XX wiek” prezentuje stroje i akcesoria z okresu 1900-1939 oraz od lat 40. XX wieku do końca lat 90. XX wieku. Ekspozycja stara się oddać klimat epoki poprzez aranżację wnętrz, które mają stanowić tło dla obowiązujących w danym dziesięcioleciu trendów mody.
Nowością jest wystawa multimedialna „W kuchni Pani Goldbergowej”, która przenosi odwiedzających do czasów Łodzi przedwojennej. Ekspozycja została zainspirowana darowizną Haliny Goldberg – meblami kuchennymi wraz z pełnym wyposażeniem z okresu międzywojennego oraz pamiątkami w postaci fotografii, zapisów audio i video. Materiały stały się podstawą do stworzenia wystawy przenoszącej nas do Łodzi żydowskiej przed wybuchem II wojny światowej, po której oprowadzają nas Państwo Goldbergowie.

Interaktywna kotłownia

Na początku kwietnia 2013 roku została otwarta interaktywna część wystawy. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji w postaci różnorodnych aplikacji multimedialnych, filmów, animacji czy gier, które pozwalają na lepsze zapoznanie się z unikatową tematyką jakie przedstawia placówka. Mulitmedialna wystawa przybliża nam historię nie tylko przemysłu włókienniczego, ale także nawiązuje do dziejów rodziny Geyerów i Białej Fabryki. Za pomocą dotyku odwiedzający będą mieli okazję wyhaftować własny wzór, poukładać puzzle składające się na wzór gobelinu, zobaczyć maszyny przy pracy czy odgadywać ubiory kolejnych epok. Interaktywne aplikacje nawiązują także do przeszłości Łodzi przemysłowej. To pierwsze takie muzeum włókiennictwa w Europie znajduje się w zrewitalizowanym budynku kotłowni na wewnętrznym dziedzińcu dawnej fabryki Ludwika Geyera. Podróż po interaktywnym świecie będzie ułatwiała wirtualna mapa.

Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Zabudowa w dawnych osadach włókienniczych lokowanych na początku XIX wieku nie należała do najbardziej wyszukanych. Były to przeważnie budowle parterowe, drewniane o prostych formach, które łączyły w sobie funkcje mieszkalne i produkcyjne. Takie właśnie obiekty prezentuje Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Zobaczyć tu można osiem budynków typowych dla dawnej zabudowy Łodzi, należą do nich: willa letniskowa, piętrowy dom dla rodzin robotniczych, przystanek tramwajowy oraz cztery domy rzemieślników. Zadbano również o miejski charakter skansenu, gdzie obiekty rozmieszczone są przy brukowanych uliczkach z lataniami.

Znajdujące się w skansenie budynki są oryginalne i pochodzą z różnych rejonów miasta. Modrzewiowy kościół przeniesiono z Nowosolnej, dawnej wsi - dziś dzielnicy miasta, część domów rzemieślników pochodzi ze Śródmieścia, a letniskowa willa pochodzi z Rudy – południowej części Łodzi. Wnętrza domów zaaranżowano tak, by odwiedzający mogli zobaczyć warunki pracy łódzkich rzemieślników.

oprac. Joanna Terka, fot. Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (wikimedia commons)