Artykuły

Carpooling - pomysł na wspólne przejazdy

Dodano: 2012-03-19

Carpooling. Brzmi obco, strasznie? A może z czymś się kojarzy, ale sam nie jesteś do końca pewien z czym?


Początków carpoolingu dopatruje się w wydarzeniach sprzed 40 lat. Był to okres kryzysu paliwowego w Stanach Zjednoczonych i Europie. Co sprytniejsi mieszkańcy globu wpadli wówczas na nietypowy pomysł poradzenia sobie z paliwową recesją. Popularne stało się wspólne podróżowanie, co dawało możliwość zaoszczędzenia zarówno surowca naturalnego, jak i kosztów. Obecnie ta forma podróżowania przeżywa istny renesans i staje się dla wielu ludzi niezastąpionym źródłem łączącym przyjemne z pożytecznym.

Carpooling dzisiaj
XXI wiek zniósł trudności, z którymi musieli sobie radzić jeszcze nie tak dawno temu choćby nasi dziadkowie. Umówienie się z kimś na wspólne pokonanie trasy wymagało od zainteresowanych nieco zachodu. W dobie internetu nie musimy się martwić o utrudnienia w komunikacji. Istnieje wiele serwisów specjalizujących się w carpoolingu, co umożliwia błyskawiczne umówienie się na podróż.

Carpoolingowe korzyści
Carpooling pozwala na zminimalizowanie finansowego obciążenia podróżujących. Arytmetyka mówi sama za siebie. Podzielenie się wydatkami opłaca się wszystkim, warto jednak,w celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień, już na samym początku ustalić między sobą warunki rozłożenia kosztów. Najbardziej oczywistą formą przeliczania kwoty przypadającej na jedną osobę jest współczynnik zużycia paliwa na ilość przejechanych kilometrów.

Dla wielu jednak kwestia oszczędności stanowi sprawę drugorzędną. W tej grupie mieszczą się osoby, które nade wszystko pragną poszerzyć grono swoich znajomych. Carpooling to dogodna forma poznawania nowych ludzi, okazja do porozmawiania z kimś, z kim może nigdy nie zetknęlibyśmy się w trakcie zabieganego tygodnia.

Jedną z przyświecających idei carpoolingu jest także dbałość o środowisko. Im mniej samochodów wyjedzie na ulice, tym mniej szkodliwych dla ekosystemu substancji będzie w obiegu. Całkowita eliminacja emisji groźnych dla środowiska samochodowych wyziewów należy do domeny myślenia życzeniowego, jeśli jednak los planety nie jest nam obojętny, to warto wziąć ten sposób podróżowania pod rozwagę.

Ku przestrodze
Na koniec przestroga dla tych, którzy żyją w przeświadczeniu, że carpooling to inna postać autostopu. Nic bardziej mylnego. Za autostop nic nie płacisz i nigdy nie wiesz, kiedy, i czy w ogóle go złapiesz. W carpoolingu zasady są jasne, dzielicie się kosztami i umawiacie na konkretną godzinę, konkretnego dnia, w konkretnym miejscu.

Każda podróż niesie ze sobą dozę ryzyka, nie inaczej jest z carpoolingiem. W tym miejscu wypada przypomnieć prawdę starą jak świat(no właśnie, chyba nie bez powodu). Jakkolwiek przyjemną metodą pokonywania drogi carpooling by się nie wydawał, to zawsze należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i maksimum ostrożności.
Szerokiej, bezpiecznej, carpoolingowej drogi!

oprac. Dominika Majewska