Artykuły

Błękitne flagi na polskich plażach

Błękitna flaga to nazwa programu stworzonego przez duńską Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. 

Głównym celem programu jest promocja ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju na terenach nadmorskich. Od kilku lat „Blue Flag” staje się czymś powszechnie rozpoznawalnym. Słusznie, bo to najwyższy czas byśmy świadomie i ekologicznie korzystali z zasobów naturalnych, doceniając otoczenie, w którym się znajdujemy i jego walory przyrodnicze.

Za co przyznaje się Błękitną Flagę?
O wyróżnienie takie mogą starać się kąpieliska, wyróżniające się czystością i właściwym z punktu widzenia ekologii zarządzaniem. Pozostałe kryteria, które muszą być spełnione na wysokim poziomie to działania na rzecz edukacji ekologicznej i bezpieczeństwo oraz jakość prowadzonych usług.

Ubiegać się o Błękitną Flagę mogą ubiegać się przede wszystkim gminy, na których obszarze znajdują się atrakcyjne, czyste kąpieliska. O certyfikat może także zabiegać właściciel przystani, która miałaby zostać wyróżniona. Jeżeli przystań certyfikat taki uzyska, o indywidualną błękitną flagę postarać mogą się także właściciele łodzi stojącej w tej przystani.

„Blue flag” w Polsce
Do roku 2012 w Polsce uhonorowano Błękitną Flagą 71 kąpielisk i 28 marin. W samym roku 2012 symbol ten stał się znakiem rozpoznawalnym aż 21 polskich kąpielisk. Cztery z nich – najwięcej ze wszystkich polskich miast – otrzymał Gdańsk. Ujrzymy je więc w Jelitkowie, Gdańsku Brzeźnie, Gdańsku Stogach oraz przy przystani jachtowej Marina Gdańsk.

Miasto jest dumne ze swojego osiągnięcia tym bardziej, że flaga przyznana została przed tegorocznymi Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, co daje szansę korzystnego zaprezentowania się przed przyjezdnymi odwiedzającymi Gdańsk w związku z Euro 2012. Władze miasta obiecują, że ten światowy poziom utrzyma się tutaj już na stałe

Nie bez znaczenia dla starań polskich kąpielisk jest fakt, że obowiązujące w programie normy są dosyć rygorystyczne – trudno porównać je do wymagań obowiązujących w Polsce czy nawet do uregulowań Unii Europejskiej.

Pozostałe kąpieliska wyróżnione w 2012 roku
Poza Gdańskiem, flagi zostały przyznane jeszcze siedemnastu kąpieliskom – w tym jednemu znajdującemu się nad jeziorem. Wśród nich znalazły się m.in. Międzyzdroje, Ustronie Morskie, plaża wschodnia w Ustce, kąpieliska w Niechorzu, Kołobrzegu, Rewalu oraz Świnoujściu. Po raz pierwszy w Polsce tym międzynarodowym znakiem wyróżniono kąpielisko śródlądowe – jest to kąpielisko nad jeziorem Miedwie. Przez ostatnie lata miało tam miejsce wiele inwestycji, a od dwóch lat działać zaczęło Miedwiańskie Centrum Wodne. Sama plaża wyposażona jest w monitoring.

Z inicjatyw które zostały podjęte przez lokalny WOPR nie pozostając bez znaczenia dla otrzymania Błękitnej Flagi, będą tam prowadzone zajęcia edukacyjne nt. zachowania się nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikimedia