Artykuły

Baseny termalne w Polsce - gdzie warto pojechać?

Kąpiele w basenach termalnych cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Ma na to wpływ również fakt, że chęć zanurzenia się w wodach pochodzących z głębi ziemi nie wiąże się już z koniecznością wyjazdu na Słowację lub Węgry. Kompleksy, w których można korzystać z niezwykłych walorów leczniczych wód termalnych, są osiągalne w wielu regionach naszego kraju.

Termy na południu Polski

Wiele osób w poszukiwaniu źródeł termalnych w pierwszej kolejności udałoby się na południe Polski. Właśnie tam znajduje się największy kompleks basenów termalnych Termy Bukowina Tatrzańska. W ofercie obiektu odnaleźć można urządzenia przeznaczone dla dorosłych, natomiast z myślą o najmłodszych odwiedzających wydzielono strefę, w której królują brodziki i zjeżdżalnie. Ponadto do dyspozycji gości pozostają sauny oraz centrum SPA & Wellness.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano również w termach w Białce Tatrzańskiej. Tamtejszy obiekt został podzielony na Strefę Głośną, czyli wodny park rozrywki z licznymi atrakcjami dla dzieci oraz Strefę Cichą, gdzie woda jest nieco cieplejsza, a panująca atmosfera jest idealna do wypoczynku. W kompleksie odnaleźć można również sauny i gabinety SPA, a specjały serwowane w restauracjach z pewnością uraczą podniebienie każdego smakosza.

Nie możemy również zapomnieć o zimowej stolicy Polski. Aquapark w Zakopanem, określany mianem jednej z największych atrakcji miasta, oferuje kąpiele w zewnętrznym basenie geotermalnym, w którym można cieszyć się nie tylko wodą o temperaturze 30°C, ale także malowniczym widokiem na Giewont i Tatry Zachodnie. W pozostałej części kompleksu znajdują się baseny kryte oraz zjeżdżalnie, a spragnieni relaksu odnajdą go w jacuzzi i saunach.

Na północ w poszukiwaniu term

Oczywiście nie tylko kierunek południowy byłby tym prawidłowym. Niespełna 40 km od Warszawy znajdują się Termy Mszczonów, w których baseny zasilane są wodą geotermalną o temperaturze od 30 do 34°C. W tym miejscu dorośli mogą skutecznie zregenerować siły, natomiast maluchy zaspokoją swoje pragnienie wodnej zabawy. Wśród dodatkowych atrakcji kompleksu wyróżnić należy także basen sportowy, sauny i plażę trawiastą, a ponadto kort tenisowy, boiska do siatkówki oraz place zabaw.

Z kolei w sercu Warmii znajduje się obiekt Termy Medical Warmia Park. Odnaleźć tam można przede wszystkim baseny sportowe i rekreacyjne z wydzieloną częścią dla najmłodszych, zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi, a także cieszące się ogromną popularnością groty solankowe. Osobom preferującym aktywne spędzanie czasu z pewnością przypadnie do gustu również siłownia czy ścianka wspinaczkowa, a ulgę zmęczonym mięśniom zapewni wizyta w gabinecie masażu.

Wraz ze wzrostem świadomości zdrowotnej, pojawiają się rozmaite obiekty, w których wizyta ma zapewnić efektywny wypoczynek i relaks. Baseny termalne to propozycja nie tylko dla osób poszukujących ciszy i spokoju, ale również dla całych rodzin spragnionych wodnych rozrywek. Pobyt w takim kompleksie będzie z pewnością nie tylko źródłem przyjemności, ale także wpłynie korzystnie na zdrowie i samopoczucie.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Termy w Mszczonowie (termy-mszczonow.eu)