Artykuły

Atrakcje turystyczne Pomorza Środkowego

Pomorze Środkowe to przede wszystkim twór miejscowych patriotów, którzy nie zgadzają się z podziałem polskiego wybrzeża jedynie na część wschodnią z Trójmiastem i zachodnią ze Szczecinem.

Wskazują, że centralne rejony polskich pobrzeży są równie atrakcyjne. I wcale nie się mylą. Ponad dwieście kilometrów plaż od Łeby do Mielna zdecydowanie warte są grzechu. Jakie atrakcje turystyczne oferuje Pomorze Środkowe?

Kraina Słowińców
Łeba to przede wszystkim popularne kąpielisko. Swój łagodny klimat zawdzięcza otaczającym miasteczko lasom i jeziorom. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, choć bez wątpienia warto jest zobaczyć latarnię morską na przylądku Stilo czy zamek w Nowęcinie nad jeziorem Serbsko. W Klukach, wsi przez wieki odciętej od cywilizacji przez nieprzebyte bagna, znajduje się skansen, w którym poznać można folklor Słowińców, rdzennych mieszkańców tych ziem. W Rąbce natomiast turystom udostępniono do zwiedzania dawne wyrzutnie pocisków rakietowych.

Nie brak natomiast turystycznych atrakcji. Największą jest Słowiński Park Narodowy, zachwycający ogromnymi ruchomymi wydmami i iście księżycowymi krajobrazami. Położony w głębi lądu Lębork to przede wszystkim zamek krzyżacki oraz neogotycki ratusz i kamienice z przełomu wieków XIX i XX.

Pomorze w pruską kratę
Kilka kilometrów na zachód od granic Słowińskiego Parku Narodowego i malowniczo usytuowanych Rowów, położona jest Ustka, kolejna atrakcja turystyczna Pomorza Środkowego. Niewielki kurort jest przede wszystkim morskim kąpieliskiem i oknem na świat dla pobliskiego Słupska. Miasteczko pełne jest zabytkowych domków rybackich i willi będących pamiątkami po czasach świetności tego uzdrowiska. Okazale prezentuje się również neogotycka latarnia. W niedalekim Swołowie, jednej z najstarszych osad na Pomorzu, podziwiać można wiejską zabudowę z charakterystycznego pruskiego muru. W Słupsku trzeba zwiedzić zamek książąt pomorskich i zobaczyć secesyjne kamienice i wille, które oparły się wojennej pożodze.

Turystyczny zgiełk i oazy spokoju
Darłowo jest najbardziej znane dzięki swej dzielnicy letniskowej, Darłówku. W samym mieście warto jednak zwiedzić gotycki zamek (dziś siedziba muzeum regionalnego) i bazylikę Matki Boskiej Fatimskiej oraz przejść się uliczkami miasta, które zachowały swój średniowieczny układ. Pobliski Jarosławiec to oaza spokoju, których coraz mniej na polskim wybrzeżu.

Kameralną atmosferę miasteczko w dużej mierze zawdzięcza poligonowi, który jeszcze kilka lat temu ograniczał rozwój letniska. Turystycznym zapleczem Koszalina jest Mielno, duża wieś przyciągająca na swoje kąpieliska rzesze turystów. W osadzie znajduje się wybudowana na wydmach promenada i garść zabytkowych budynków: willi i pensjonatów. Koszalin to największe miasto regionu i nieformalna stolica Pomorza Środkowego. Całe miasto to zabytek znajdujący się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Warto tu zwiedzić liczne gotyckie kamienice i neogotyckie gmachy użyteczności publicznej, zabytkowe wille i Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP. Zrelaksować można się w Parku im. Książąt Pomorskich.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia