Artykuły

Agroturystyka - sposób na tanie wakacje

Dodano: 2012-01-17

Wielkomiejski zgiełk i chaos to często przekleństwo dla wielu ludzi. Panujący wszechobecny pośpiech, zanieczyszczone powietrze, ogromna liczba betonowych budynków, mało zieleni. Te cechy, charakteryzujące praktycznie wszystkie metropolie, a nawet już mniejsze miasta, spowodowały, że nierzadko wybieramy tanie wakacje na wsi jako formę wypoczynku.

Agroturystyka, bo o niej właśnie mowa, może stanowić ciekawą propozycję na spędzenie urlopu. Należy jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tej formy wypoczynku. Pozwoli to na odpowiednie podejście i przygotowanie do takiego wypadu. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad najważniejszą kwestią: jak tanio i aktywnie spędzić wakacje na wsi?

Tania agroturystyka też może być dobrym wyborem

Mniejsza dostępność towarów na wsiach wcale nie musi oznaczać o wiele wyższych cen. Jak się bowiem okazuje, w lokalnych sklepach spożywczych możemy nabyć podstawowe produkty, które będą nieznacznie droższe od tych sprzedawanych w wielkomiejskich marketach. Nie zapominajmy jednak, po co przybyliśmy do agroturystycznego gospodarstwa.

Jeśli chcemy w pełni zaczerpnąć zdrowego, wiejskiego życia, swoją dietę wypełnijmy tylko warzywami z pola, owocami z drzew, a mięsem z ubojni. Smak i walory produktów kupionych bezpośrednio u rolnika doceni każdy „mieszczuch”. Dodatkowym atutem jest fakt, iż można negocjować ceny ze sprzedawcą, co pozwoli na zaoszczędzenie kilku złotych.

Dla osób bardzo ceniących sobie każdy grosz, także istnieje ciekawa alternatywa. Zaproponujmy rolnikowi pomoc przy zbiorach w zamian za możliwość otrzymania części zebranych produktów. Takie rozwiązanie ma też, oprócz zatrzymania pieniędzy w portfelu, inną zaletę – pozwala w pełni zaznać rustykalnej sielanki. A przecież o to właśnie chodzi w agroturystycznym wypoczynku.

Świeże powietrze – poszukiwane!

Dokąd więc prowadzą agroturystyczne ścieżki? Nie każde gospodarstwo jest przystosowane do przyjęcia turystów. Niektóre oferty wypoczynku cechują też wygórowane ceny, nieadekwatne do poziomu zapewnianych usług. Zatem gdzie spędzić tanie wakacje na wsi? Możliwości jest sporo. Agroturystyka obejmuje swym zasięgiem cały kraj, od gór po Bałtyk. Jeśli chcemy skosztować w pełni wiejskiego życia powinniśmy wybrać taką miejscowość, która nie znajduje się w sąsiedztwie z dużym miastem. Jeśli mała wioska jest otoczona przez inne wsie, to mamy pewność, że rolnik jest gospodarzem z krwi i kości, a nie nastawionym na zysk właścicielem działki za miastem.

Ceny za zakwaterowanie są różne i wahają się od 20 do 80 złotych za dobę. Unikajmy trzycyfrowych kwot – są one najczęściej w ofertach ośrodków liczących na spory zarobek i zapewnienie wysokiego standardu. Pozwólmy jednak odpocząć sobie od tego, co przytłacza nas codziennie i wybierzmy taki wypoczynek, który nie opróżni naszego portfela. Gwarantuje to wypoczynek w stricte agroturystycznej formie.

Ucieczka od miejskiego zgiełku

Gospodarstwa agroturystyczne to poważna alternatywa dla spędzania wakacji poza granicami naszego kraju lub typowego, sezonowego urlopu nad morzem czy w górach. Warto wziąć ją pod uwagę przy planowaniu wolnego czasu, gdyż ma ona wiele zalet – od relaksu, świeżego powietrza i zdrowego jedzenia począwszy, na zaoszczędzeniu (tylko jeśli wybierzemy rozsądną, odpowiednią ofertę!) pieniędzy skończywszy. Tania agroturystyka to bowiem świetny sposób na ucieczkę od wielkomiejskiego tłoku i pośpiechu. (bg)