Artykuły

A może tak piknik na leśnej polanie?

Polska zapewnia całą gamę urokliwych miejsc wypoczynkowych.

Od nadmorskich nadbrzeży po strzelistość i majestat Karpat, Sudetów, Tatr. Dlaczego zatem nie mielibyśmy się decydować na spędzanie urlopu lub zorganizowanie pikniku w lesie? Warto. Choćby z powodu magii i różnorodności tego typu miejsc. Nie ma dwóch dokładnie takich samych ekosystemów leśnych, tak samo jak nie ma dwóch dokładnie takich samych osób.

Niestety, w wyniku postępującego rozwoju cywilizacji, lesistość naszego kraju spadła z 40% powierzchni kraju w XVIII wieku do 20% po drugiej wojnie światowej. Obecnie lasy pokrywają 29% całego obszaru naszego kraju, a do 2050 rok ma to być już tylko 33%.

Mimo iż ekosystemy te bardzo ucierpiały w wyniku postępu cywilizacyjnego, (czego najbardziej znanym przejawem było niemal całkowite wyginięcie żubrów), nadal jest wiele miejsc, do których warto pojechać.

Rezerwat przyrody, park krajobrazowy a Natura 2000

Istnieje wiele metod ochrony lasów w Polsce, nie czas i miejsce by wymieniać je wszystkie. Z naszego punktu widzenia ważne jest tylko to, gdzie nie możemy, albo nie powinniśmy udawać się na wypoczynek. Z blisko 52% powierzchni kraju będącej pod ochroną, większość nadaję się do prowadzenia ośrodków wypoczynkowych, agroturystyk itp.

Unikać należy rezerwatów przyrody ścisłych (pozostawione są one naturze, człowiek nie ma żadnego prawa ingerencji na tych terenach) np. Rezerwat ścisły - Obręb Ochronny Orłówka znajdujący się w obrębie Białowieży.

Jednak nie znaczy to, że mamy odbierać sobie przyjemność z obcowania na łonie przyrody. Możemy to robić nawet w niedużej odległości od obszarów ściśle chronionych, wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i nie czynić szkody otaczającemu nas krajobrazowi.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska zajmuje powierzchnię ponad 140 tys. hektarów po obu stronach granicy polsko-białoruskiej. Jest to ostatni w Europie pierwotny nizinny las mieszany, który stanowi enklawę dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

UNESCO wyróżniło Białowieski Park statusem Światowego Rezerwatu Biosfery oraz wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa. Dziś Puszcza słynie przede wszystkim, jako ostoja żubrów.

Zapewne warto rozważyć wypoczynek w lesie. Pomysł na piknik, grzybobranie, lub obserwowanie przyrody (oczywiście w dozwolonych miejscach) to dobry pomysł na relaks i korzyści związane z obcowanie z naturą.

(jz)